Tava ìdeale per kete fundjave: E gjìthe famìlja do te lepìj gìshtat, 4 persona mund te ngopen lehtesìsht

Sasia: Për 4 persona -Përbërësit: 300 g Oriz, 400 g mish pule të freskët (shpatull, kofshë, filet etj). Piper kokërr, 1 qepë, 2 karrota, Një gru sht të vogël majdanoz, Kripë, Piper, Vaj Ulliri.

Përgatitja: Zini mishin e pulës, karotën dhe piperin kokër në ujë me kripë për 40 minuta.

Shtoni vaj në një tigani të thellë dhe piqni qepën e prerë. Shtoni orizin dhe piqni për 5-6 minuta tjerë. Vendosni pulën e zier në tigan dhe hidhni mbi ujin ku është zier pula (përqindja e orizit me ujin duhet të jetë 1 me 3).

Preni karotën e zier dhe hidhni në tigan.

Transferoni tiganin në furrë dhe piqni në 200 gradë për 45 minuta derisa uji të avullohet dhe orizi të zbutet. Mos e mbuloni tiganin në mënyrë që orizi të skuqet mbi.

Pilafi

Është version i rizotos, në shumicën e rasteve me mish. Krahasuar me rizoton në të cilën uji vendoset gradualisht dhe orizi duket më i thatë gjatë gjithë kohës, në pilaf uji vendoset i gjithë menjëherë dhe orizi mbulohet e zihet derisa të absorbojë gjithë ujin./albeu.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *