Per kollen tek femìjet ne kete sezon mund te perdornì njeren nga keto 4 trajtìme natyrale pa qene nevoja qe te shkonì

Një kollë e vazhdueshme në një fëmijë mund të bëhet një gjë e zakonshme gjatë muajve të ftohtë të dimrit. Për fat të mirë, ka shumë receta të shpejta dhe të lehta që mund të kursejnë të voglin tuaj në shumë pak kohë. Nga pijet dhe gargara të efektshme, deri tek mbështjelljet dhe fërkimet, të gjithë mund të gjejnë diçka që funksionon mirë për fëmijën e tij dhe ta përdorin atë sa herë që i nevojitet.

-Qumësht me qepë dhe hudhër: Kjo mund të duket pak e rëndë, por qepët mund të ndihmojnë në mënyrë efektive për të kuruar një të ftohtë, një kollë, një ethe të lartë dhe një dhimbje të fytit.

Prisni imët 3 qepë të vogla dhe gjysmë kokë hudhre, vendosini rreth një litër qumësht dhe ngroheni. Gatuajeni përzierjen derisa gjithçka të jetë e butë, më pas hiqeni nga soba dhe kullojeni. Mund t’i shtoni pak mjaltë, për të përmirësuar shijen.

-Lëng ananasi: përmban një element të quajtur bromelain, që ka veti të forta anti-infla ma tore. Lëngu i ananasit mund të zvogëlojë mukozën në fyt dhe mund të lehtësojë kollën.

Megjithëse, ndonjëherë vetëm lëngu në vetvete mund të mos jetë i mjaftueshëm për ta hequr këtë. Në këtë rast, mund të shtoni pak xhinxher dhe mjaltë në lëng.

-Xhinxher: Ky ilaç i fuqishëm është i lehtë për tu bërë me përbërës që janë zakonisht të pranishëm në çdo shtëpi. Ju duhet të kombinoni pak miell, mjaltë dhe vaj ulliri, me një lugë gjelle xhinxher (ose pluhur xhinxheri).

Vendosni disa nga përzierjet në një pecetë dhe aplikojeni atë në gjoksin e fëmijës tuaj duke përdorur një fashë. Aplikoni rreth 3 orë para gjumit.

-Qumësht me shafrani indie është një ilaç natyral i ftohtë i cili është i njohur mirë për vetitë e tij antiseptike. Për ta bërë atë, do të duhet të ngrohni pak qumësht dhe të shtoni në të një lugë pluhur shafrani. Përzieni mirë dhe ia jepni fëmijës tuaj para gjumit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.