Vetem nje kokerr qepe ne dite, ekspertet: Trajton nje nga problemet me te njohura qe ndoshta nuk e keni ditur me pare

Qepa është një nga perimet më të lashta në të gjithë historinë e njerëzimit. Përdorimi i saj daton plot 3,500 vjet më parë. Qepa kundër sëmundjeve kronike. Bashkë me shegët dhe çajin e malit që cilësohen si ushqimet më të shëndetshme për njeriun, qepa renditet ndër ushqimet superiore.

Qepa ka aftësi parandaluese por edhe është e dobishme në trajtimin e shumë sëm undjeve kro nike, siç janë sëm undjet koronare, diabeti i tipit dy e të tjerë. Ajo është e rëndësishme edhe kundër sëm undjeve të shkaktuara nga ushqimi dhe mikr obet.

Qepa arrin të mbrojë zemrën shumë më mirë se produktet e tjera. Ul kolesterolin, pen gon forcimin e enëve të gja kut, i bën ato më elastike dhe mirëmban tensionin e gja kut.

Qepa kundër diabetit

Për fat të mirë, qepa ka aftësinë të ulë ndjeshëm nivelin e sheqerit në g jak duke u bërë një aleate e organizmit në bet ejën kundër diabetit të tipit 2 dhe mbipeshës.

Sigurisht që qepa nuk mjafton që ju të keni peshën më të mirë trupore, por ajo ju vjen në ndihmë, nëse konsumoni së paku një në ditë. Falë qepës, zbehet dëmi i yndyrnave dhe sheqenave ndaj duke ngrënë qepë, ju do të mirëmbani nivelin e sheqerit në gj ak dhe peshën trupore.

Ekspertët kanë rekomanduar njëzëri se njeriu duhet të konsumojë patjetër një qepë në ditë.

Përfshijini qepët në sallata, perime, gatimet me peshk apo mish. Ndonëse përlotja është e paevitueshme me qepën, konsumi i saj është padyshim një nga dhuratat më të mira për organizmin./living

Leave a Reply

Your email address will not be published.