Mbajenì per rreth 10 mìnuta: Maska me djath e cìla do t’ju mundesoj tì rìkthenì fytyres butesìne dhe shkelqìmìn

Në këta muaj , lëkura e fytyrës vendoset në një provë të vështirë. Shtresa lipidike sul mohet nga moti i papershtatshem. Dushet bëjnë të tyren. Dhe kremi i zakonshëm mund të mos jetë i mjaftueshëm.

Për të rikthyer butësinë dhe shkëlqimin në fytyrë, realizoni një maskë me djathë të butë, të tipit quark. Merrni një lugë djathë, një lugë mjaltë, një lugë vaj ulliri.

Përziejini mirë së bashku dhe aplikojeni maskën në fytyrë duke e mbajtur për rreth 10 minuta. Shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Nëse dëshironi t’i jepni shkëlqim një çehreje pa jetë, krijoni maskën e djathit duke i shtuar atij një lugë kos dhe një luga vaj ulliri. Aplikojeni si metoda paraardhëse.

Por kur thatësia është shumë e theksuar dhe rezulton në skuqje dhe plasaritje, shtoni pak vaj esencial kalendule tek përbërja me djathë dhe vaj ulliri.

Për një veprim efikas dhe ushqyes, mund ta holloni pak djathin me lëng kastraveci. Kjo eshte maske ideale per ato qe kane lekure te thate dhe mos harroni, shtimi i tërshërës është gjithashtu i shkëlqyeshëm për qetësimin e lëkurës së irr ituar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.