Receta e taves me patate ndryshe nga cfare jenì mesuar derì me sot, perberesìt qe u duhen

Kjo është një recetë shumë e shijshme dhe magjike, që e gjeta te gazeta “Sot” dhe doja ta ndaja me ju, sepse më pëlqeu shumë. Nuk është e vështirë për t’u gatuar, edhe pse duket sikur ka shumë përbërës.

Përbërësit: 1 kg patate të ndara në gjysmë, 3 thelbinj hudhër të grirë hollë, 1 lugë çaji me rozmarinë të thatë, kripë dhe piper sipas dëshirës, 2 lugë gjelle me gjalpë pa kripë, lëkura e një limoni të grirë hollë, 2 lugë gjelle me majdanoz të grirë, 2 degë rozmarine të freskët.

Përgatitja: Ndizeni furrën në 200 °C. Tavën ku do të piqni patatet, lyejeni lehtë me yndyrë, me pak vaj ulliri dhe gjalpë. Vendosini patatet në rreshta dhe spërkatini me vaj ulliri, lëng limoni, hudhër, rozmarinë, kripë dhe piper.

Përziejini lehtë me lugë druri që të sigurohet shpërndarja e njëtrajtshme e erëzave, kripës dhe piperit. Më pas, futeni tavën në furrë dhe piqini patatet për 25-30 minuta ose deri sa të marrin një ngjyrë të kuqërremtë me nuanca të arta dhe në sipërfaqe të jenë krokante.

Pasi t’i keni nxjerrë nga furra, hidhni gjalpin dhe prisni deri sa të shkrihet plotësisht në sipërfaqen krokante të patateve të pjekura.

Përpara se t’i servirni në pjata, shtoni lëkurat e limonit, majdanozin dhe rozmarinën e freskët, e cila do t’i japë pjatës një aromë dhe shije të mrekullueshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.