Mund ta kenì pare por jane te pakte ato qe ìa dìne emrìn kesaj embelsìre: Receta e plote dhe menyra e pergatìtjes

Kjo quhet ndryshe edhe bakllavaja me 12 peta. Ja perberesit qe u nevojiten per ta pregatitur ate : 3 vezë, 1 gote e cajit qumësht (100ml). 1 gote te cajit vaj. 1 gote e cajit ujë. 1 pluhur për pjekje. Pak kripë. 1 luge receli uthull te bardhe. miell derisa te behet nje brume e bute si per pite. 500 gr gjalp.

Hapat : Ne nje ene te thelle qesim te gjithe perbersit,shtojme miell gradualisht derisa te behet nje brume i bute dhe leme te pushoje brumi per 10-15 minuta.

Nga kjo mase e brumit ndajm 12 toptha te cilet i rrumbullaksojme dhe lyejme me vaj, nxjerrim ne nje ene dhe i leme te pushojne te mbuluar edhe per 1 ore.

Pastaj i hollon me nisheste sa te mundesh me te medha nje nga nje.

Peten e presim ne 4 pjese,ne fund te secilit skaj nxjerrim nga mbushja me arrat, rrushin ose kadaif dhe fillojme mbeshjelljen duke lene skajin e e preht kah fundi dhe duke rrudhosur.

Bakllavat e pergaditura ne kete menyre,i vendosim ne tepsi te lyer me gjalp,pasi hollojme te gjitha shtojme gjalpin e shkrire persiper seciles pjese te bakllavas dhe pjekim ne 150 grade per 3 ore.

Pastaj shtojme sherbetin e zier me 2 kavanoze sheqer+1 kavanoz e gjysem uje(matje klasike por qe ia vlen sepse te gjithe kemi kavanoze ne shtepi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.