Receta e pìteve per tua pergatìtur femìjeve: Pergatìten lehte ne tìgan dhe kane shìje te vecante

Pitet jane nje nder perberesit me te pelqyer te femijeve pasi perberja e tyre eshte teper jo shese per ta. Por ku ka me mire sesa pitet te pergatiten ne kuzhine dhe pa pasur nevoje te harxhoni para neper furra te ndryshme apo fast food-e.

Nuk duhet qe te prisni qe brumi te bymehet. Përbërësit: – 110 g jogurt grek, – 1 lugë e vogël kripë, – 100 ml ujë, – 240 g miell, – 1 lugë e vogël pluhur për ëmbëlsira, – 50 g gjalpë.

Përgatitja: Përzieni jogurtin, kripën dhe ujin, pastaj shtoni miellin dhe pluhurin e ëmbëlsirave.

Ngjishni brumin. Brumin ndajeni në 6 pjesë dhe formoni me duar në topa të vegjël. Piqni në një tigan në të cilin keni shtuar pak vaj. Kur të jenë gati lyeni me gjalpin e shkrirë.

Ju befte mire, mos harroni qe ti kombinoni me gjera te tjera ne baze te deshires suaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *