Per kollen dhe dhìmbjet e fytìt ne kete perìudhe : Pìnì kete perberje 3 derì në 5 lugë çajì në dìtë

Moti i ftohtë ka ardhur, dimri  dhe ftohjet janë shumë të zakonshme në këtë periudhë të vitit. Mund të përpiqeni të lehtësoni dhimbjen e fytit dhe kollën me ndihmën e përbërësve natyralë, është e nevojshme vetëm që të mos jeni ale rgjik ndaj asnjërit prej tyre.

Shumica dërrmuese urrejnë të shkojnë te mjeku, duke menduar se “do të kalojë shpejt”. Në këto situata, ne zakonisht përdorim disa ilaçe shtëpiake që mund t’i përgatisim vetë në shtëpi.

Ndonjëherë ato janë vërtet efektive, kështu që nuk ka nevojë të shpenzoni para për tableta të shtrenjta dhe ilaçe të tjera. Shtimi i mjaltit në një filxhan çaji është një mënyrë e provuar për të qetësuar dhimbjen e fytit dhe për të qetësuar kollën.

Edhe kërkimet shkencore e mbështesin këtë pretendim një studim i publikuar në prill 2021 në revistën BMJ Evidence-Based Medicine zbuloi se mjalti është më i mirë se ilaçet pa recetë për të reduktuar shpeshtësinë dhe ashpërsinë e kollitjes për shkak të inf eksioneve të traktit të sipërm respirator.

Pra, merrni një ose dy lugë çaji mjaltë para gjumit, ose të thjeshtë ose të përzier me një filxhan çaj ose ujë të ngrohtë. Kujdes mos u jepni mjaltë fo shnjave nën një vjeç, pasi mund të shkaktojë një sëm undje të quajtur botulizmi fo shnjor, paralaj mërojnë mjekët.

Përbërësit për përgatitjen e kollës dhe dhimbjes së fytit: mjaltë, xhenxhefil (i freskët ose i bluar), piper, trumzë (e freskët ose e bluar), ujë.

Ja se si ta përgatisni atë: 1.Përzieni pak më shumë se 100 gram mjaltë me dy herë më shumë ujë të ngrohtë (jo të nxehtë).

2.Shtoni trumzë, piper dhe xhenxhefil, rreth 20 gramë secila.

3.Përziejini përbërësit derisa të përftoni një masë kompakte. Në një enë të mbyllur mirë, kjo përzierje mund të qëndrojë për disa javë në një vend të freskët dhe të thatë. Rekomandohet që të merrni tre deri në pesë lugë çaji në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.