Mjafton të hanì 10 gështenja të pjekura: Kjo do t’ju bej te plotesonì te pakten 1 te 5 e nevojave

Disa e pëlqejnë të pjekur, të tjerët mendojnë se është edhe më e mirë pa pjekur. Dhe të gjithë kanë të drejtë, sepse gështenja është e përsosur në çdo formë, pavarësisht se si përgatitet.

Ndryshe nga shumica e frutave të thata të tjera, gështenjat përmbajnë pak proteina ose yndyra dhe ofrojnë kryesisht karbohidrate komplekse.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se i mungojnë lëndët ushqyese thelbësore. Është gjithashtu plot me vitamina dhe minerale që janë të vlefshme për trupin tonë. Për këto pesë arsye nuk duhet të humbisni konsumimin e gështenjave gjatë sezonit:

Përmbajnë fibra bimore që janë të rëndësishme për tretjen

Vetëm 10 gështenja të pjekura plotësojnë 17 për qind të sasisë së rekomanduar ditore prej 25 deri në 30 gram fibra, falë të cilave tretja normalizohet. Fibrat e gështenjës kontribuojnë në uljen e nivelit të kolesterolit LDL dhe mbajtjen e një peshe optimale, e cila është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit që duhet të shikojnë çdo kalori që hanë.

Ajo përmbajnë karbohidrate komplekse që treten ngadalë

Kur jeni të uritur, mos ngurroni të merrni një gështenjë, kjo nuk do të shkaktojë rritje të sheqerit në gj ak por do të elim inoj dhimbjet e urisë dhe ngrënien e tepërt. Ndryshe nga bajamet dhe kikirikët, të cilët kryesisht përmbajnë proteina, gështenjat janë të pasura me karbohidrate komplekse. Trupi i tret ato ngadalë, ndaj ky frut vjeshte konsiderohet një burim i qëndrueshëm energjie.

Gështenjat përmbajnë vitaminë C, e cila është e vlefshme për imunitetin

Ndryshe nga të gjitha frutat e tjera, gështenjat përmbajnë vitaminë C, e cila njihet më së miri për forcimin e sistemit imunitar. Megjithatë, është gjithashtu i vlefshëm për shëndetin e enëve të gja kut, forcimin e muskujve dhe kolagjenit në të gjithë trupin.

Si një antioksidant, vitamina C gjithashtu mbron qelizat nga efektet e dëmshme të radikalëve të lirë dhe ndihmon në absorbimin dhe ruajtjen e hekurit. Ajo përmban bakër i cili stimulon formimin e qelizave të kuqe të gja kut.

Bakri, ashtu si vitamina C, pastron enët e gja kut, forcon nervat, sistemin imunitar dhe ko ckat, si dhe ndihmon në përthithjen e hekurit. Për të plotësuar një të pestën e nevojave ditore të trupit për këtë lëndë ushqyese, mjafton të hani 10 gështenja të pjekura. Dhe duke folur për enët e gja kut, duhet të përmendim edhe zemrën. Ku ne duhet të konsumojmë yndyrnat e mira, acidet yndyrore omega 3 dhe omega 6 nga gështenjat.

Ato përmbajnë kalium, i cili është i rëndësishëm për rregullimin e presionit të gja kut.

Gështenja e pjekur përmban shumë pak natrium, por është e pasur me kalium, prandaj konsiderohet e dobishme për njerëzit me hipertension. Kjo ndihmohet nga fakti se ka një efekt të theksuar diuretik dhe kontribuon në elim inimin e lëngjeve tek njerëzit që vuajnë nga mbajtja e ujit në trup.

Gështenjat e ziera treten më lehtë se ato të pjekura, por përmbajnë vetëm pak më pak kalori. Gështenja e zier përmban 120 kalori për 100 gramë, dhe e pjekur 190 kalori për 100 gramë. /abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.