Duhet të bënì pushìm për një javë dhe të vazhdonì ta përdornì maskën 2-3 herë në javë

Ndërsa plakemi, ndeshemi me ndryshime të caktuara në gjendjen e lëkurës sonë, siç janë shenjat e moshës, rrudhat dhe vijat e imëta.

Disa nga këto ndryshime janë shkaktuar nga procesi natyror i plakjes (plakja e brendshme) dhe ne nuk mund të bëjmë shumë për të. Sidoqoftë, ne mund të ndikojmë në llojin tjetër të plakjes, e cila është e shkaktuar nga mjedisi dhe mënyra e jetesës.

Ne dëshirojmë të ndajmë me ju 7 menyra të mrekullueshme bukurie për ta bërë lëkurën tuaj të duket më mirë se kurrë.

Trajtimi me maskë karotë dhe vezë

Receta:

Merrni një karotë të vogël dhe bluajeni atë. Rri hni një vezë, shtoni një lugë çaji karotë të grirë dhe i përzieni së bashku. Duke masazhuar butësisht me gishta, aplikojeni këtë maskë në fytyrë dhe qafë të pastër. Lëreni për 30 minuta, dhe më pas lajeni me ujë të freskët. Aplikoni pak hidratues ose vaj bajame.

Mund ta aplikoni këtë maskë me karotë dhe vezë çdo ditë për 10 ditë rresht. Pas kësaj, duhet të bëni pushim për një javë dhe të vazhdoni ta përdorni maskën 2-3 herë në javë. Pas vetëm një muaji, njollat e moshës do të largohen, dhe lëkura juaj do të jetë më e qetë dhe me pamje të freskët.

Maska me majdanoz

Receta: Merrni një lugë çaji gjethe të freskëta majdanozi dhe përziejeni atë me një lugë çaji lëng limoni dhe një lugë çaji tërshërë.

Butësisht aplikoni butësisht në fytyrë maskën e majdanozit dhe lëreni për 20 minuta, pastaj shpërlajeni me ujë të ftohtë. Aplikoni hidratues. Ju mund ta aplikoni këtë maskë çdo ditë tjetër nëse lëkura juaj është me vaj ose normale. Nëse lëkura juaj është e thatë, aplikoni maskën e majdanozit dy herë në javë.

Maska me majdanoz ka efektin e krijimit të një lëkure që shkëlqen, më të hidratuar dhe të butë.

Maskë me banane

Receta: Merrni një banane dhe bëjeni atë pure. Nëse lëkura juaj është shumë e thatë, shtoni pak salcë kosi organike.

Aplikoni banane pure në fytyrën tuaj dhe lëreni për 20-30 minuta. Lajeni atë me ujë të ftohtë. Ju mund ta aplikoni këtë maskë disa herë në javë.

Maska e bananës bën që lëkura të shfaqet më e freskët dhe me pamje të shëndetshme. Ajo funksionon njësoj si një lëvore e butë, kjo është arsyeja pse është e shkëlqyeshme për ele min imin e njollave të moshës.

Gjimnastikë e fytyrës kundër rrudhave

Yoga e fytyrës ose gjimnastika e fytyrës po bëhet gjithnjë e më popullore çdo ditë. Ushtrime të lehta dhe të sigurta mund të na ndihmojnë ta mbajmë lëkurën tonë të duket e re dhe e bukur dhe të parandalojmë shfaqjen e rrudhave. Ju duhet t’i bëni këto ushtrime çdo ditë ose të paktën 4-5 herë në javë. Mos harroni së pari të pastroni fytyrën dhe duart.

Kujdesi për zonën përreth syve.

Vendosni gishtat tregues nën faqet tuaja dhe gishtin e madh nën sytë tuaj. Shikoni lart dhe ngrini vetullat, duke i mbajtur ato kundër kockave. Pastaj mbyllni ngadalë sytë dhe mbyllni kapakët e sipërm dhe të poshtëm në të njëjtën kohë. Përsëriteni këtë ushtrim disa herë.

Zbutja e rrudhave horizontale në ballë.

Gishtat tregues të të dy duarve duhet të vendosen disa milimetra më të larta se vetullat. Shty pni pëllëmbët e gishtërinjve kundër lëkurës, në mënyrë që vetullat të mos lëvizin.

Tërhiqni qoshet e vetullave lart dhe drejt temthave ndërsa ngryseni. Ngrirni për pesë sekonda, dhe pastaj relaksohuni. Përsëriteni këtë ushtrim tri herë.

Zhd ukja e rrudhave vertikale në ballë.

Shty pni gishtat në faqet tuaja të përparme dhe në ballë dhe zgjasni lëkurën. Mundohuni të lëvizni vetullat tuaja sikur të jeni duke u ngrysur. Ngrirni në këtë pozicion për 15-20 sekonda. Qetësohuni. Përsëriteni ushtrimin tri herë.

Uthull molle

Uthulla e mollls është një përbërës i shkëlqyeshëm për t’u përdorur për të lehtësuar shenjat e moshës pasi përmban acide alfa hidroksi. Aplikoni pak uthull në njollat tuaja dhe lëreni gjatë natës. Mund ta përzieni me vaj për të shmangur thatësinë.

Vaj kastori

Vaji i kastorit ka veti të mahnitshme shëruese. Masazhoni disa pika në lëkurën tuaj ku keni njolla moshore. Ju mund ta përsërisni këtë hap në mëngjes dhe mbrëmje çdo ditë. Pas një muaji të aplikimit të vajit të kastorit, pamja e njollave zvogëlohet jashtëza konisht.

Vitamina C

Ndërsa lëkura jonë plaket, asaj fillon t’i mungojë vitaminë C, e cila është jashtëza konisht e rëndësishme për mirëmbajtjen e lëkurës së shëndetshme dhe elastike.

Ju mund të merrni një sasi të mjaftueshme të vitaminës C përmes një shtojce orale ose eksfolimit me vitaminë C. Kjo do të zvogëlojë vijat e imëta dhe zbardhjen e lëkurës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.