Pervec se jane te shìjshme, kur te mesonì dìsa nga perfìtìmet qe konsumìmì ì petullave ne mengjes

Petullat janë një zgjedhje logjike kur bëhet fjalë për mëngjesin sepse janë të lehta dhe të shijshme. Ato përmbajnë disa lëndë ushqyese që mund të ofrojnë një sërë përfitimesh për shëndetin tonë.

Gjëja kryesore është të zgjidhni petullat me drithëra të plota. Përfitimet që merrni prej tyre:

Karbohidratet për energji

Petullat përmbajnë shumë karbohidrate, prandaj njerëzit mendojnë se janë të pashëndetshme.

Nëse bëni petulla me grurë të plotë, atëherë mund të hani më shëndetshëm. Petullat me grurë integral përmbajnë gjithashtu fibra, të cilat mund të ndihmojnë në nivelin e sheqerit në gj ak.

Një burim i mirë hekuri

Hekuri është i rëndësishëm për transportimin e oksigjenit në mushkëritë tuaja nëpërmjet qelizave të kuqe të gja kut. Ai gjithashtu ndihmon për të mbajtur funksionimin e qelizave tuaja imune. Petullat me grurë integral do t’ju japin rreth 3 mg hekur (16-38% e konsumit tuaj ditor).

Kalcium për ko cka të forta

Të gjithë e dimë se sa i rëndësishëm është kalciumi. Petullat përfshijnë qumësht, i cili përmban kalcium. Nga ana tjetër, kalciumi është një burim i rëndësishëm për forcimin e ko ckave, si dhe për të ndihmuar funksionimin e duhur të muskujve dhe nervave.

Sheqeri

Sheqeri është diçka për të cilën duhet të keni kujdes, nëse përfshini një lugë gjelle sheqer në petullat tuaja është e barabartë me 50 kalori dhe 13 g sheqer (që është afërsisht 4% e konsumit tuaj ditor). Megjithatë, nëse e teproni me sheqerin, mund të bëhet shpejt një mbingarkesë.

Sheqeri i tepërt në dietën tuaj ka lidhje me obe zi tetin, sëm undjet e zemrës dhe diabetin. Ju mund të përfshini sheqer në petullat tuaja, thjesht përdorni atë me masë. Kjo përfshin shurup panje, një lugë e vetme shurup panje ka 52 kalori dhe 12 gram sheqer (4% e marrjes ditore)./shkoder.info

Leave a Reply

Your email address will not be published.