Ndoshta tek nuk nuk eshte shume njohur kjo bìme: Por ne keto vende kjo bìme po perdoret per trajtìmìn

Moringa është një përbërës që është vlerësuar gjerësisht nga shumë kultura që në lashtësi. Sot, përdorimi i saj është inkurajuar nga organizata të ndryshme humanitare për të luftuar ke qushqyerjen dhe efektet e saj në rajonet e goditura nga varfëria.

Përfitimet shëndetësore të moringës janë të shumta. Ajo trajton çrregullimet e stomakut, ale rgjitë e stinës dhe edemën.

Fuqia antioksiduese e moringës ndihmon në mbrojtjen e mëlçisë, diabetin, mbrojtjen e shëndetit të syve, shëndetin kardiovaskular, shëndetin e kockave, shërimin e pla gëve. Ka një ndikim të madh edhe në forcimin e flokëve dhe në lëkurë.

Prejardhja : Moringa është një pemë e vogël nga India, Pakistani dhe Nepali që është përdorur për gjenerata të tëra në vendet Lindore për të trajtuar dhe parandaluar sëm undje të tilla si diabeti, sëm undjet e zemrës, anemia, artriti, sëm undjet e mëlçisë dhe sëm undjet e frymëmarrjes, lëkurës dhe çrregullimeve të tretjes.

Benefitet

Ajo është e pasur me veti antibak teriale që ndihmojnë në lu ftimin e inf eksioneve të ndryshme, duke përfshirë herpesin. Ndihmon të lu ftoni një sërë sëm undjesh të rrez ikshme si:

1. Trajton artritin

Ajo ndihmon në reduktimin e infla ma cionit falë komponentëve të saj anti-infla ma tor. Përveç kësaj, ajo përmban minerale të tilla si magnez, hekur, bakër, kalium ose kalcium që ndihmojnë në forcimin e sistemit lokomotor duke shmangur sëm undjet në të ardhmen.

2. Parandalon shfaqjen e kan ce rit

Klinikisht, është zbuluar se ekstrakti nga gjethet e moringës pen gon përhapjen e qelizave të kan ce rit, sepse ajo përmban izotiocianat benzil.

Shumë studime shkencore kanë treguar se ky kompleks kimik ka aftësi mbrojtëse kundër kan ce rit. Gjithashtu ndihmon njerëzit që janë duke u nënshtruar kimio te rapisë, sepse forcimi i qelizave të tyre ndihmon në mbështetjen e trajtimit të kan ce rit.

3. Ul kolesterolin

Në një studim të kafshëve të botuar në ‘Journal of Ethnopharmacology’u zbulua se efektet e moringës mund të ndihmojne per te ulur kolesterolin.

4. Lehtëson dhimbjen e kokës

Në mjekësinë tradicionale indiane, gjethet përdoren për të zvogëluar ose elim inuar një dhimbje koke të thjeshtë dhe migrenën për shkak të veprimit të saj anti-infla ma tor. Në përgjithësi, ajo ka një veprim ana lgjezik që lehtëson dhimbjen.

5. Trajton problemet me stomakun

Ka efekte anti-ulçer kështu që rekomandohet për rastet e ulçerave të stomakut. Ky veprim mbrojtës është gjithashtu i dobishëm për rastet e acidit të stomakut.

7. Mbron mëlçinë

Rekomandohet shumë për të parandaluar sëm undjen e mëlçisë ose për ata që dëshirojnë të rimarrin shëndetin e këtij organi.

8. Lu fton aneminë

Moringa përmban elementë ushqyes të shumtë që parandalojnë ose lu ftojnë aneminë. Ajo është e pasur me proteina, vitamina dhe minerale. Ndërkohë, xhenxhefili është një rrënjë që përdoret për të lu ftuar sëm undje të ndryshme, të tilla si kolitin, ftohjen, diarrenë, diabetin dhe problemet me stomakun.

Kombinimi i moringës me xhenxhefilin, një dyshe “magj ike”

Për dekada me radhë, moringa dhe xhenxhefili janë përdorur për të lu ftuar sëm undjet e shumta dhe gjithmonë kanë dhënë rezultate të shkëlqyera.

Studimet e fundit kanë treguar se nëse këto dy përbërës përdoren të kombinuar, japin si rezultat një ilaç natyral shumë të fuqishëm.

Përbërësit: 85 gram xhenxhefil, 10 gjethe moringe, 1 lugë çaji mjaltë, 4 gota ujë.

Përgatitja: Lani xhenxhefilin dhe prejeni në feta të holla. Ziejeni në një enë me ujë për 10 minuta. Largojini nga zjarri dhe shtoni gjethet e moringës. Mbulojini me kapak dhe lërini për 10 minuta.

Kullojeni përzierjen dhe shtoni edhe mjaltin. Përziejini mirë dhe më pas është gati për t’u pirë. Përdoreni në mëngjes dhe në mbrëmje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.