Keto jane 2 llojet e frutave te cìlat nuk duhet tì benì bashke, sìdomos tek femìjet pasì

Frutat dhe perimet janë shumë të rëndësishme për trupin. Ato e furnizojnë me një sasi të jashtëza konshme të mineraleve dhe vitaminave dhe duhet të formojnë një pjesë të regjimit tuaj të përditshëm.

Sidoqoftë, duhet të jeni të vetëdijshëm se nëse i kombinoni disa fruta dhe perime së bashku, mund të krijoni një përzierje që potencialisht mund të jetë e rrez ikshme, veçanërisht për fëmijët.

Këtu janë kombinimet e frutave që nuk janë të këshillueshme:

Puding me banane

Kombinimi i pudingut dhe bananes do të dobësojë aktivitetin tuaj të trurit dhe gjithashtu do të ndikojë në sistemin tuaj të tretjes. Ky kombinim mund të shkaktojë një akumulim të toksinave të dëmshme.

Portokall me karrota

Ky kombinim mund të shkaktojë urth kur konsumohet. Gjithashtu mund të dëmtojë veshkat tuaja siç tregojnë studimet.

Ananas me qumësht

Një përzierje me qumësht dhe ananas mund të shkaktojë një seri problemesh pasi nuk shkojnë mirë së bashku. Ky kombinim shkakton dhimbje abdominale, diarre dhe dhi mbje koke.

Me të gjitha këto probleme është e këshillueshme që mos t’i jepni këtë kombinim fëmijëve tuaj.

Papaja me Lemon

Konsumi i kësaj përzierjeje do të rrisë rrez ikun e ane misë dhe gjithashtu ndikon në nivelin e hem ogl ob inës në gj ak. Nuk është e mirë për fëmijët e vegjël.

Portokall me qumësht

Ju do të rrisni rrezikun që të keni probleme të tretjes kur konsumoni një përzierje të portokallit dhe qumështit. Nëse ju përzieni portokall me drithërat tuaja do të rrisni rrez ikun për mostretjen e niseshtesë nga drithërat.

Perimet me fruta

Ju duhet të shmangni pirjen e frutave dhe perimeve së bashku. Sheqeri në fruta do të qëndrojë në zorrën tuaj për një periudhë të zgjatur kohe dhe zgjat më shumë për tu tretur.

Ndërsa frutat mbesin në zorrë, ato do të thahen. Toksinat lëshohen në qarkullimin e gja kut e mund të shkaktojnë dhimbje barku, diarre dhe dhimbje koke. Është e këshillueshme që të përzihen vetëm fruta së bashku.

Ju duhet të kombinoni fruta të ëmbla së bashku, si shalqi, banane, kumbulla, mollë. Përzieni fruta acidike si kivi, limon, rrush, portokall dhe boronica.

Ju gjithashtu mund të përzierni fruta gjysmë-acidike si luleshtrydhe, mango, mollë./pamfleti.net

Leave a Reply

Your email address will not be published.