Categories
Aktualiet

Eshte ‘Mbretëresha e bimëve’, Ylli Merja: Ja pse duhet te perdorni gjethet e hithres, cfare semundjesh lufton

Hithra është ndër bimët shqiptare me më shumë benefite për oganizimin e njeriut për shkak të shumë sëmundjeve që ajo kuron. Në rubrikën “Bima dhe shëndeti” në emisionin “Rreze Dielli”, specialisti I bimëve mjeksorë këshilloi përdorimin e kësaj bime për këto benefite: Ndihmon në daljen nga anemia ( falë vitaminës dhe kripërave minerale), në forcimin […]

Categories
Aktualiet

Sonila Meço: Shqiptarët i shpëtuan jetën, por Genc Fugës iu “përdhos” dinjiteti

Nga Sonila Meço Asnjë mekanizëm tjetër, parim a vlerë morale nuk në në lëviZje më shpejt e më efektivisht në punë shoqërinë tonë, sesa koncepti i “gjynah”-ut që përfaqëson vuajtjen ekstreme të njeriut, kur gjendet me thuajse të dyja këmbët i pamundur kësaj bote. Kur dje lexova Enin në statusin për shokun e saj të […]

Categories
Aktualiet

Korriku u largua me temperatura perveluese por si do te jete muaji Gusht sipas meteorologes se njohur

Për gushtin, temperaturat do të kapin vlerat 34-35 grade Celsius, dhe parashikohet një muaj me kushte të favorshme dhe temperatura të pranueshme, krahasuar me korrikun. “Gushti do të futet me temperatura të larta, janë temperatura lehtësisht mbi mesataren shumëvjeçare. Parashikohet që të paktën 15 ditët e para të regjistrojnë më shumë ditë me vlera 34-35. […]

Categories
Aktualiet

Specialisti Ylli Merja: Nese vuani nga keto 2 probleme nuk duhet te shkoni ne plazh

Mjeku alternativ Ylli Merja thotë se personat me tepri jodi apo hipertension nuk duhet ta frekuentojnë plazhin. Në një intervistë për Euronews Albania Merja tha se këtyre individëve në det mund t’iu sjellë probleme shëndetësore dhe rekomandohet mos të shkojnë, ose nëse e frekuentojnë të marrin masa paraprake për mos të përshkallëzuar gjendjen e tyre […]

Categories
Aktualiet

Vala e Cerberus, sot dita më e nxehtë e korrikut: Ja sa do te kapin temperaturat

E marta do të jetë dita e fundit dhe piku i tretë i valës së nxehtë të Cerberus që ka përfshirë për kohësh vendin tonë. Ky është parashikimi i Meoteoalb. Në një lidhje live për News24, Lajda Porja tha se duke nisur nga e mërkura, temperaturat do të ulen 6-7 gradë Celsius, por sot parashikohen […]

Categories
Aktualiet

Do kemi 6-7 gradë rënie: Meteorologia tregon diten kur pritet te freskohet moti

Duket se e marta do të jetë dita e fundit me valën e nxehtë që ka përfshirë për kohësh vendin tonë. Ky ka qenë parashikimi i Meotealb. Në një lidhje live për News24, Lajda Porja tha se duke nisur nga e mërkura, temperaturat do të ulen 6-7 gradë Celsius. “Sot dhe nesër janë ditët e […]

Categories
Aktualiet

Bëhu i fortë në këtë botë të pisët! Elton Deda uron djalin e tij per 18-vjetorin e lindjes

Një ditë më parë djali i Elton Dedës festoi ditëlindjen dhe kantautori i njohur zgjodhi që t’a prezantonte atë me publikun. Fjordi, i cili jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, këtë verë ndodhet në Shqipëri për pushime ku festoi edhe 18-vjetorin e lindjes. Në këtë ditë të veçantë Eltoni ka bërë një urim po […]

Categories
Aktualiet

Bamjet konsiderohen si miniera persa i perket vlerave ushqyese, 5 arsyet perse nuk duhet ti ndani nga tryeza

Jemi shumë të bindur që disa prej jush sapo panë fotografinë e mësipërme kanë rrudhur menjëherë buzët, kurse të tjerë do të dëshironin t’i hanin të ngrohta, sidomos nga duart e mamasë. Nuk ka si të ndodhë ndryshe, me bamjet nuk ka rrugë të mesme: ose të pëlqejnë, ose nuk i sheh dot me sy. […]

Categories
Aktualiet

Keto jane 3 gabimet e perditshme qe cojne ne renien e flokeve sidomos tek grate

Kur nuk keni kalori të mjaftueshme, trupi juaj e ridrejton të gjithë energjinë drejt funksioneve thelbësore – si zemrën dhe trurin tuaj, duke lënë flokët dhe skalpin prapa. Dieta mund të jetë një tronditje për hormonet tuaja dhe shpesh çon në rrallimin dhe rënien e flokëve, ndërsa flokët e rinj nuk rriten për t’i zëvendësuar […]

Categories
Aktualiet

Edhe sa dite i kane mbetur te nxehtit Afrikan? Meteorologu tregon daten

Vendi yne është e përfshirë prej ditësh nga një valë e të nxehtit afrikan ku temperaturat arrijnë deri në 42-43 gradë Celsius. Meterologu Hakil Osmani në një lidhje direkte për “Shqipëria Sot” ka dhënë detaje ne baze te parashikimeve te motit në lidhje me këtë valë të nxehti që sipas tij do të jetë prezente […]