Categories
Uncategorized

Petulla nga dora e gjyshes: Te mìra, te buta, ìdeale per kete fundjave

Përbërësit : 10 gr maja birre, 500 gr miell, kripë, 120 ml ujë (i vakët)

Përgatitja:

1:Hidhni majanë në një tas me ujë të vakët dhe lëreni të aktivizohet për 10 min.

2:Në një tas të thellë, hidhni miellin, pak kripë, majanë e tretur në ujë dhe ujin. Përziejini derisa të përfitoni një brum të hollë. Lëreni të vijë përreth një orë.

3:Në një tigan të thellë, hidhni vaj të bollshëm dhe lëreni të nxehet, metodë kjo që i bën petullat të mos thithin shumë vaj.

4:Hidhni me lugë akullore ose lugë gjelle brumin (lageni më parë lugën me ujë që brumi të rrëshqasë më lehtë).

5:Shërbejini me sheqer, djathë, reçel ose mjaltë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.