Categories
Uncategorized

Receta e vertete e bukes trandicionale Shqiptare, e pjekim per 50 minuta

Përbërësit  : 1 kg miell

0.5 lt ujë, 1 lugë gjelle kripë

1 lugë gjelle sheqer

1 lugë gjelle tharme buke

Tharmin, sheqerin, pak kripë dhe dy lugë miell i perzijmë në një gotë me ujë të vakët dhe e lëmë në vend të ngrohtë qe të vije.

Pastaj e përzijmë me ujë, kripë dhe miell dhe ashtu e zëmë brumin e bukës të cilin e lëmë të mbuluar me pecetë kuzhine afër një orë.

Brumin e ardhur e ngjeshim me miell dhe e shtrijmë në tepsi ose e ndajmë në 7-8 kulecë të cilët i ngjeshim një nga një dhe i reshtojmë në tepsi të lyer me yndyrë.

Kulectë e bukës piqen afër 50 min në 200C.

Shperndaje kete postim ne profilin tuaj.

Per me teper mund te shikoni dhe videon me poshte:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *