Categories
Uncategorized

Mjeku i njohur Kardiolog tregon 7 ushqimet qe duhet te shmangni

Kardiologët tregojne çfarë mund t’i bëjë zemrës suaj një dietë e keqe.

Më shumë se 600,000 njerëz vdesin nga sëmundjet kardiovaskulare në SHBA çdo vit – shkaku kryesor i vdekjes si për burrat ashtu edhe për gratë.

Hipokrati thote se: “Ushqimi le të jetë ilaçi juaj” dhe kjo vlen për shëndetin e zemrës. Andrew Freeman u shpreh se keto jane ushqimet e demshme per zemren tuaj.

1. Proshutë, sallam dhe mish të tjerë të përpunuar

Duhet te shmangnin mishin e përpunuar sepse ato janë të larta në kalori, yndyra të ngopura, kripë dhe kanë përbërës të shtuar si nitratet.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka përcaktuar se ngrënia e mishit të përpunuar shkakton kancer.

2. Patate të skuqura dhe ushqime të tjera të përpunuara, të paketuara

Dr. thote se karbohidratet që gjenden në patate të skuqura, janë një problem më i madh se yndyra. Ndaj duhet ti konsumoni te ziera patatet pasi te skuqura jane nje problem per trupin.

3. Ëmbëlsira

Shijoni sheqernat në sasi shumë të kufizuara, ose fare pasi ato ju shendoshin dhe pse jane shume te mira ato shkaktojne probleme per zemren dhe trupin e njeriut.

4. Shumë proteina

“Duket se jemi të fiksuar pas proteinave dhe muskujve” tha Freeman.
Marrja e shumte e proteinave jep problem me veshkat dhe mund të shkaktojë më shumë probleme në trupin tuaj.”

Pra, mos e teproni dhe zgjidhni proteinat bimore , këshilluan të dy mjekët.

5. Ushqimi i shpejtë

Shumica e restoranteve të ushqimit të shpejtë të hamburgerëve aspo fastfudeve duhet të shmangen “sepse praktikisht nuk ka asgjë në menu që është e shëndetshme për ju”, tha doktori. Jane burime kancerogjeni ku nje vaji ku skuqen ushqimet ndrrohen nje here ne jave dhe kjo ben qe fastfudet te jene nga ushqimet me te demshme per zemren dhe semundjet ne trupin tone.

6. Pije energjike

Dr. Freeman tha se i shmangini sa me shume ato sepse përmbajnë sheqer të shtuar, plus përbërës që mund të shkaktojnë probleme si presioni i lartë i gjakut ose aritmia.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të anashkaloni kafeinën. Është mjaft e shëndetshme të pish çaj ose kafe me moderim çdo ditë, tha ai. Vetëm shikoni se çfarë vendosni në filxhanin tuaj.

7. Vaj kokosi

Ajo ka më shumë yndyrë të ngopur se sa dhjami derrit, tha Dr. Freeman.

“Është përdorur në disa studime për të nxitur aterosklerozën – llum në tuba, nëse dëshironi, te minjtë dhe kafshët e tjera,” vuri në dukje ai është një hidratues i mrekullueshëm për flokët dhe lëkurën – por duhet ta konsumoni sa me pak u shpreh doktori.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *