Categories
Aktualiet

Kjo është arsyeja pse moti i ftohtë na hap oreksin dhe mundeson qe gjate dimrit te shendoshemi

E keni vënë re, se ndërsa moti bëhet më i ftohtë, ne ndihemi pak më të uritur. Në dimër, nevojat tona për kalori rriten pak, pasi metabolizmi ynë përshpejtohet gjatë ekspozimit ndaj të ftohtit. Kjo është arsyeja pse moti i ftohtë na hap oreksin dhe rrit prirjen tonë për të ngrënë ushqim, veçanërisht për ushqimet që janë të pasura me sheqerna, yndyrna dhe kripë.

Organizimi

Organizimi është gjysma e gjithçkaje: duhet të jemi të përgatitur mirë që të jemi në gjendje të strukturojmë një plan të duhur ushqimor ditor, një rutinë me fjalë të tjera, që do të na ndihmojë të hamë ushqim cilësor, por në të njëjtën kohë nuk do të na lejojë të rrisim kaloritë.

Rekomandohet të bëni një plan javor për të ditur paraprakisht se çfarë të gatuani, si dhe të bëni një listë të qartë blerjesh përpara se të shkoni në supermarket, në mënyrë që të shmangni futjen e “tundimeve” brenda shtëpisë.

Nuk duhet të agjërojmë

Obligimet tona shtohen gjatë stinës së dimrit. Punë, shkolla, aktivitete. Mund të kalojmë shumë kohë në rrugë ose të jemi aq të zhytur në punë sa të harrojmë edhe të hamë.

Është mirë të sigurohemi që të kemi akses në opsione si fruta të freskëta dhe lëngje frutash, arra pa kripë, kos ose drithëra, pasi agjërimi për periudha të gjata kohore do të na bëjë të ndihemi më të uritur deri në vaktin tonë të ardhshëm dhe mund të na bëjë të ndihemi të dobët gjatë ditës.

Kujdes me pijet

Qoftë kafe apo pijet e nxehta, janë një nga zgjedhjet tona të preferuara për ditët e ftohta të dimrit. Megjithatë, duhet të jemi veçanërisht të kujdesshëm në lidhje me përbërësit që shtojmë (sheqer, qumësht, qumësht i skremuar) si dhe pije të gatshme që mund të marrim nga jashtë, pasi mund të kthehen në “bomba” kalorish. Rekomandohet të zgjidhni pije të thjeshta si kafe e thjeshtë, çaj kamomili dhe sherebelë, dhe të shmangni ato që përmbajnë shumë qumësht (p.sh. kafe latte), shurup dhe krem ​​pana.

Nëse duam t’i shtojmë diçka pijes sonë, mund të zgjedhim një ëmbëlsues tjetër pa kalori dhe pak qumësht i skremuar ose pije bajamesh pa sheqer. Sa i përket çokollatës së nxehtë, ajo duhet konsumuar me kujdes pasi mund të përmbajë sheqerna dhe yndyrna të ngopura.

Zgjidhni supat

Në vazhdim të opsioneve të nxehta që përmendëm më sipër, opsionet e ushqimit të dimrit kanë një plus i madh. “Këto janë vakte që na hidratojnë për shkak të përmbajtjes shumë të lartë të ujit, ndërsa – në varësi të recetës që do të ndjekim – mund të jenë edhe mjaft pak kalori, siç janë supat me perime”, shpjegon zonja Kallianioti.

Përveç kësaj, supa e mishit, supa e pulës dhe supa e peshkut me oriz mund të jenë një vakt i plotë, pasi kombinojnë proteinat me karbohidratet. Shtimi i një shumëllojshmërie perimesh të stinës i bën ato një aleat të rëndësishëm në forcimin e mbrojtjes natyrore të organizmit, ndërkohë që konsumimi i tyre duket se kontribuon në ndjenjën e ngopjes dhe rrjedhimisht në kontrollin më të mirë të oreksit.

Të përgatisim ushqime të shëndetshme

Në vend që të përpiqeni pa sukses të ndaloni plotësisht të ngrënit e ushqimit gjatë shikimit të televizorit, mund të jetë më e mençur të zëvendësoni opsionet (patate të skuqura, ëmbëlsirat, etj.) me ato më të shëndetshme dhe me pak kalori.

Shkopinj perimesh (kastravec, karrota, etj.) me kos ose krem ​​djathi me yndyrë të reduktuar, kokoshka shtëpie pa gjalpë, kungull i njomë i pjekur në shtëpi me rigon. Sezoni i frutave i kombinuar me arra pa kripë janë vetëm disa nga opsionet që mund të na shoqërojnë teksa shikojmë serialet tona të preferuara.

Të kujdesemi për marrjen e duhur të vitaminave dhe mineraleve

Pesha nuk është e vetmja gjë që rrezikohet gjatë muajve të dimrit. Kjo është një periudhë në të cilën qarkullojnë viruse të ndryshme dhe forcimi i sistemit tonë imunitar është një prioritet i rëndësishëm ushqyes. Një nga vitaminat më të rëndësishme që duhet të marrim mjaftueshëm gjatë dimrit është vitamina C, të cilën e gjejmë te agrumet, specat, brokoli dhe kivi.

Zinku, një mineral, ka një rëndësi të madhe edhe për sistemin imunitar, një element që ndihmon trupin tonë të përballet në mënyrë më efektive me sulmet nga vi ru set dhe bak teret dhe të cilat i marrim përmes ushqimeve të detit, mishit të kuq dhe arrave. Së fundi, edhe pse nuk mund të marrim doza të larta të saj përmes dietës, është mirë të përpiqemi të përfshijmë ushqime të pasura me vitaminë D në dietën tonë dimërore.

E njohur edhe si “vitamina e diellit”, ekziston rreziku i mungesës së saj gjatë dimrit për shkak të uljes së ekspozimit ndaj diellit. Mund ta rekrutojmë duke konsumuar vezë, peshk me vaj, kërpudha dhe produkte të pasuruara të qumështit.

Së fundi, nuk e neglizhojmë aktivitetin fizik. Lëvizja e përditshme dhe ushtrimet sistematike janë një aleat i vlefshëm për ruajtjen e një peshe të shëndetshme trupore. Ne përpiqemi të përfitojmë nga çdo mundësi për të lëvizur (shëtitje, ngjitje shkallësh, kopshtari) dhe të përshtatemi në një program ushtrimesh më intensive në baza javore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *