Categories
Aktualiet

Biskotat me gjalp, me te mirat qe ju mund te keni ngrene ndonjehere: Ja receta per t’i pregatitur ato ne

Keto lloj biskotash jane shume te mire dhe kur ju teprojne thjesht dhurojini se te gjitheve u pelqejne. Per te pergatitur rreth 40 biskota ju duhet: 250 gr gjalpë lope i pakriposur, 2 filxhanë çaji (filxhanë me vëllim rreth 240 ml) miell gruri për çdo përdorim, sheqer pluhur (gjysmë filxhan çaji për brumin dhe 1 […]

Categories
Aktualiet

Shumë pak nga ju mund ta dinë se cfarë është kjo pikë e bardhë tek veza, mësojeni dhe mundohuni që të mos

Kurdo që keni thyer vezë dhe keni parë pjesën e bardhë jargëzore anash të kuqve të vezës, së paku një herë keni bërë pyetje ? Fjala është për të ashtuquajturën fije kërthize e cila nuk është e dëmshme, përkundrazi. Ajo mund të hahet pa fr ikë që do t’ju ndodhë diçka. Kjo fije ka funksionin […]

Categories
Aktualiet

Mos harroni që në lavatrice të fusni këtë përbërës në mënyrë që zonjat e shtëpisë të shpë/tojnë një herë e mirë nga

Hekurosja e rrobave është e bezd isshme, sidomos për materialet delikate. Por, gjithsesi, është e domosdoshme. Nëse nuk keni shumë kohë, por duhet të vishni rroba të hekurosura e pastruara mirë, atëherë ekziston një truk i thjeshtë që nuk kërkon të shpenzoni shumë minuta për t’i hekurosur rrobat. Më e mira e këtij truku është […]

Categories
Aktualiet

Studimi i fundit : Këto njihen si 2 përbërësit e zemrës dhe trurit, pasi bëjnë të mundur aktivizimin e disa

Këto dy përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetsore. Arrat dhe rozmarina përbëjnë recetën ideale të vlerave për një zemër të shëndetshme, kocka të forta, shëndet prej shkencëtari por mbi të gjitha kujtesë të fortë. Arrat dhe Rozmarina janë të pasura me ushqyes. Ato janë një burim […]

Categories
Aktualiet

E fundit: Shqiptarët po largohen nga Italia, ja cila është arsyeja përse po bëhet gjithë

Sipas publikimit më të fundit të ISTAT (Instituti Ndërkombëtar Italian i Statistikave), kemi një rënie të rëndësishme të numrit të shqiptarëve që emigrojnë në Itali. Studimi i kryer për periudhën e viteve 2012-2018, tregon një zbritje të shifrave sidomos duke filluar nga viti 2014 deri në 2018. Konkretisht numri i shtetasve shqiptar të regjistruar në […]

Categories
Aktualiet

Ja si të pregatisni vetë lehtësisht uthullën e mollës në kushtet e shtëpisë, mos harroni që t’i shtoni

Në qoftë se bëni pjesë në radhët e njerëve që për arsye të ndryshme mund të mos keni dëgjuar për uthullën e mollës, në Living kemi foluar aq shumë për të saqë është e vështirë të mos e njihni. Por, në qoftë se thjesht jeni mjaftuar duke lexuar recetat tona dhe nuk e keni provuar, […]

Categories
Aktualiet

Temperatura të cilat do të zbresin deri në 11 gradë: Ja kur pritet përmirsimi i motit

Sipas MeteoAlba, vendi ynë gjatë kësaj fillim jave do paraqitet kryesisht me kthjellime ndërsa vranësirat janë shumë pak prezent konkretisht në zonat malore. Do kemi ndryshim të tablosë së motit gjatë paradites së ditës së mërkurë kryesisht në zonat veriore ku presim reshje të pakta dhe të izoluara ndërsa pjesa tjetër e territorit gjatë së […]

Categories
Aktualiet

Një gabim që pothaujse të gjithë e bëjnë me kafen e mëngjesit: Ja pas orësh duhet që të

Jo të paktë janë ata njerëz që sa hapin sytë duan të pijnë kafe. Megjithatë, konsumi i saj sapo zgjoheni mund të mos jetë gjëja më e mirë për trupin tuaj. Kafeja në mëngjes mund të ndikojë në ndryshimin që do të ndjeni në disponimin tuaj gjatë gjithë ditës. Mund të ndikojë në mënyrën se […]

Categories
Aktualiet

Po ne Shtator a do te keni mundesi per te bere pushime? Ja si pritet te jete moti sipas

Ndonëse jemi pranë nisjes së vjeshtës, shumë familje që kanë zgjedhur që të pushojnë javët e para të muajit shtator, janë të interesuar që të dinë se si do të jetë moti për ditët në vijim. Në një lidhje skype për News24 meteorologia MeteoAlb, Lajda Porja pohoi se këto ditë do të jenë ideale për […]

Categories
Aktualiet

Gjendet rrallë në vendin tone: Ky është uji i cili ofron përfitime këto 4 përfitime që as il’açet nuk do t’iu

I mbushur me karbohidrate lehtësisht të tretshme në formën e sheqerit dhe elektroliteve, uji i kokosit ofron përfitime për lëkurën, zemrën, flokët, presionin e gja. kut dhe tretjen. “Uji i kokosit është një pije e shijshme, ushqyese, freskuese dhe natyrale që është jashtëza konisht e mirë për shëndetin tuaj. Është një pije alternative e mirë […]