Categories
Aktualiet

As qe e paskemi ditur me pare: Ja deri ne sa kohe mund te ruajme pulen ne frigorifer

Ushqimi i preferuar i të rinjve dhe të mëdhenjve, i pasur me lëndë ushqyese dhe proteina, mishi i pulës zë një vend të fortë në menunë javore të familjes. Edhe nëse do të gatuhet për të gjithë familjen, e sigurta është se do të siguroheni të bëni më shumë vakte dhe maksimumi do të mbetet. […]

Categories
Aktualiet

I fusni kembet ne kete perberje cdo nate: Lehtesoni 1 nga problemet qe prek moshen mbi 40 vjece

Dhi mbja e nervit ishiatik ndryshon në intensitet, ama e dini se për shumë njerëz është e padurueshme dhe krijon probleme të mëdha në jetën e tyre. Sakaq ecja apo ulja bëhet pothuajse e pamundur, duke parandaluar një person që vuan, të jetojë një jetë normale. Ndërsa mjekësia mund të ndihmojë, ushtrimet natyrore adresojnë problemin […]

Categories
Aktualiet

Shteti fqinj hap 80 mije vende pune: Ja si te perfitoni

Italia do të hapë dyert për 80 mijë emigrantë të rinj ekstrakomunitarë. Shteti fqinj pritet të aprovojë së shpejti vendimin për pranimin e rreth 80 mijë emigrantëve të rinj për motive pune, punësim sezonal apo punë autonome. Drafti ligjor për këtë fluks të ri emigrantësh do të miratohet brenda muajit dhjetor të 2021 e po […]

Categories
Aktualiet

Ja si pritet te nis muaji Dhjetor dhe deri ne sa grade do te bien temperaturat

Më poshtë po ju njohim me parashikimin e motit rreth javës që presim përpara. Dita e hënë dhe e martë do të vijojnë të mbeten nën ndikimin e masave ajrore të paqëndrueshme. Reshje shiu të herëpasherëshme me intensitet të ulët deri mesatar. Ditën e hënë në lartësin mbi 700 metra në verilindje dhe në lartësin […]

Categories
Aktualiet

Kishte plot 25 vite pa e pare: Babai merr lajmin e bukur tek e diela Shqiptare

Një histori me fund të lumtur ka qenë ajo e trajtuar sot në rubrikën ka një mesazh për ty tek “E diela Shqiptare”. Në vitin 2017, Mirgena kontaktoi me emisionin për të rrëfyer historinë e mbesës së saj, Kristinës ose Gurjanës, siç e njihte familja e saj, e cila kishte hu mbur prej vitesh çdo […]

Categories
Aktualiet

Kthese e papritur e motit: Meteorologet thone se i ftohti polar, po vjen dhe po

Mbrëmja e së hënës solli një përkeqësim të ndjeshëm të motit në gjithë vendin. Ndërsa në zonat malore vijuan reshjet e borës, në Ultësirën Perëndimore, reshjet ishin në formën e shiut të shoqëruara edhe me breshër. Në Lezhë, breshëri vazhdoi me intensitet të lartë për rreth 20 minuta, duke mbuluar rrugët, ndërsa rriti prurjet e […]

Categories
Aktualiet

Dalin shifrat: Ja sa do te jete rritja e pensioneve dhe pagave

Arsimtarët, bluzat e bardha dhe policët do të përfitojnë rritje të pagave vitin e ardhshëm. Referuar projektbuxhetit 2022, fondi vjetor për rritjen e pagave është 2.4 miliardë, rreth 19.6 milionë euro dhe parashikon rritje këto kategori në masën 6% mbi pagën e funksionit. Por, sa rritet konkretisht në vlerë paga për këto punonjës të arsimit, […]

Categories
Aktualiet

Po ndodh ne Spanje, Brace: Qeveria do te jap plot 250 per te rinjte qe dalin nga shtepia e prinderve

Ish-zv.kryeministri Erion Braçe ka publikuar në rrjetet sociale vendimin që ka marrë qeveria spanjolle për të mbështetur të rinjtë. Qeveria spanjolle ka marrë vendimin që të dhurojë bonues qeraje 250 euro për çdo të ri nën 35 vjeç, në mënyrë që të dalin nga shtëpia e prindërve dhe të jetojnë të pavarur. Gjithashtu do t’i […]

Categories
Aktualiet

Jo vetem per kurimin e dhembjes se kokes: Keto 5 perdorime te tjera te aspirines do t’iu

Aspirina është il açi që gjendet në shtëpinë e çdo shqiptari, pasi për vite me rradhë kur në treg nuk qarkullonin medikamente dhe për shqetësimin e vogël, të gjithë gjenin shpë tim tek aspirina. Veç dhimbjes së kokës, dhëmbit, muskujve e përdorimeve të tjera për bukurinë që Living ka ndarë me ju, aspirina mund të […]

Categories
Aktualiet

Studimi i fundit: Ja cili eshte ai lloj i qepes qe ul nivelin e kolesterolit

Secila qepë siguron përbërës esencial ushqyes dhe probiotikë për shëndetin e përgjithshëm të organizmit. Kur është fjala për shijen, qepa e verdhë është më e përshtatshme dhe me të ka shumë pak shanse që të gaboni. Mirëpo, ekziston edhe një shenjë të cilën mund ta ndiqni me rastin e zgjedhjes së qepës të cilën do […]