Categories
Aktualiet

Te merkuren pritet rikthimi i te ftohtit arktik ? Ja si parashikohet te jete moti kete jave sipas meteorologes

Kjo javë ka nisur me kthjellime dhe vanësira të pakta. Këto të fundit parashikohen që nga ora në orë të jenë më shumta sidmosos në zonat malore. Sonte gjatë natës do të ketë zhvillm të vranësirave dhe dita e martë gjithashtu dita e parë e shkurtit do të nis me rreshje. Rreshjet do të rikthehen […]

Categories
Aktualiet

Temperatura deri ne 17 grade, ja kur pritet te vije pranvera e parakohshme

Situata termike është normalizuar në pjesën më të madhe të Shqipërisë, por zonat malore mbetën edhe mëngjesin e sotëm në vlerat termike -7°C, -8°C. Pasditja vonë e ditës së sotme pritet me rreshje shiu dhe dëbore. Dëbora do të zbres në 500 metra lartësi sontë vonë në mbrëmje. Zonat e ulëta dhe bregdetare kanë kaluar […]

Categories
Aktualiet

Niseni diten me 1 gote uje te ngrohte, plot 8 perfitime qe do t’iu lene pa fjale

Keni dëgjuar shpesh që një pjesë e mirë e njerëzve që merren me aktivitet fizik apo personazhe të njohur e nisin mëngjesin me një gotë uji të ngrohtë në një stomak bosh. Nëse nuk keni kërkuar për një “pse”, është momenti ta bëni tani. Të pish ujë të ngrohtë në mëngjes sjell përfitime pafund për […]

Categories
Aktualiet

Si do te jene 10 ditet e para te muajit Shkurt? Meteorologia le pa fjale me parashikimin

Sot në mesditë, territori shqiptar përcjell motin e acartë dhe tempreaturat e ulëta. Dita e nesërme do të nis me 3 gradë më shumë për tu rritur ende në vazhdim Deri në fund të janarit do të ketë një rritje graduale të temperaturave. Shkurti vijon në vlerat tipike të muajti shkurt, nuk do të ketë […]

Categories
Aktualiet

Sot dita me e ftohte, por edhe sa kohe do te vazhdojne keto temperatura, mesojeni

Kjo javë ka nisur nën ndikimin e masave të ftohta polare. Metorologia e Meteoalb Lajda Porja bën më dije se temperaturat priten të ulen deri në -15 gradë në qytetet e zonave malore. Në fshatra temperaturat do të jenë edhe më të ulëta -17 dhe -18. Vlera më e ulët do të jetë në zonat […]

Categories
Aktualiet

Moti merr kthesen e papritur : Temperaturat do te shkojne deri ne 12 grade sipas meteorologes

Vala e acartë e cila ka pushtuar territorin shqiptar këto ditë, do të zgjas deri paraditën e ditës së nesërme, thotë meterologia Tanja Porja.Pjesën tjetër të javës do të përmirësohen vlerat termike. Zonat malore ditën e sotme do ta kenë temperaturën më të lartë 0 gradë ndërsa ajo më e ulët është -15 °C. Ndërkohë […]

Categories
Aktualiet

Tefta Radi ikona e ekranit feston sot diten e saj te lindjes

Nga një vajzë çapkëne dhe dashur, Tefta Radi u kthye në një ikonë e ekranit të TVSH-së. Rastësia e një kolegu për të provuar zërin e saj e çoi atë drejt kësaj rruge të gjatë dhe të mbushur me aventura. Dëshira e saj dhe e prindërve ishte që ajo të bëhej doktoreshë, por kjo nuk […]

Categories
Aktualiet

Studimi i fundit: Konsumimi i tepërt i qumështit sjell këto 3 probleme shëndetësore

Qumështi është i shëndetshëm dhe ushqyes, por nëse e teproni me pirjen e tij, nuk garanton shëndet më të mirë Sipas një studimi suedez, pirja e tepërt e qumështit mund të shoqërohet me vde ksh mëri dhe një rre zik në rritje të fra kturave. Për studiuesit, pirja e tepërt e qumështit do të thotë […]

Categories
Aktualiet

Si do te jete java ne vijim dhe kur pritet te largohet i ftohti ne vend

Shqipëria do të goditet nga i ftohti polar duke filluar nga kjo fundjavë deri në mesin e javës së ardhshme. Sipas parashikimeve të Meteoalb, nga meterologia Adiola Bani, temperaturat do të zbresin në minus disa gradë Celsius. Duke u gdhirë dita e shtunë do të kemi reshje dëbore në zonat lindore, gjithashtu do të kemi […]

Categories
Aktualiet

Mot i ftohte dhe i acarte, ja dita kur pritet te vij sipas meteorologes

Edhe pse dita e sotme ka nisur me 2 gradë më pak në territorin shqiptar dhe i ftohti duket ndjeshëm, moti do të jetë i kthjellët dhe dielli do të jetë i pranishëm gjatë gjithë ditës. Vonë në mbrëmje, zonat lindore dhe juglindore të vendit do të përfshihen nga vranësirat. Në pjesën e parë të […]