Limoni ka shume perfitime por keto 8 dobi nuk i keni ditur me pare: Duke filluar nga tretja e deri tek ulja e temperatures

Limoni mund të cilësohet si një ndër agrumet mbret. Të mirat që ai përmban për kujdesin ndaj shëndetit dhe pamjes nuk kanë të krahasuar me asnjë ilaç.

Më poshtë ju njohim me 8 dobi shëndetsore që kemi falë përdorimit të limonit.

Tretja: Përziej disa feta limoni me ujë dhe pijë çdo mëngjes për të ndihmuar tretjen gjatë tërë ditës. Limoni stimulon mëlçinë dhe kjo ndihmon tretjen.

Diuretike: Nëse vuan nga ndonjë inf eksion i traktit urinar, apo ke nevojë të zvogëlosh lëngjet në trupin tuaj për çfarëdo arsye (sikur shtypja e lartë e gja kut etj.), limoni është diuretik natyral dhe ndihmon që ju të largoni ujin e padëshiruar. Thjesht përgatitu që të shkosh më shpesh në tualet!

Pastrues fytyre: Lëngu i limonit ndihmon të lu ftoni rrudhat, aknet, puçrrat e madje edhe qukat. Përziej lëngun e limonit me pak vaj ulliri në një gotë të vogël me ujë dhe aplikoje në fytyrë. Kjo jo vetëm që ju bënë lëkurën më të shkëlqyer por gjithashtu largon papastërtitë dhe grimin.

Kujdesi i gojës: hedh pak lëng limoni në një copë pambuku dhe apliko në mishin e dhëmbëve që rrjedh gjak për të ndalur gja kderdhjen e mëtejshme.

Limoni gjithashtu ndihmon që t’i dhuroj gojës një ndjenjë freskie, lu fton bakteret dhe ju mundëson të keni erë goje të freskët. Gjithashtu, kur aplikohet në dhëmbin që dhemb ndihmon që të zvogëloj dhembjen, shkruan “Zëri”.

Ul temperaturën: ka dy mënyra që limoni mund të përdoret kur dëshirojmë të ulim temperaturën. Njëra është që të pish ujë me limon. E tjetra zgjedhje edhe mirë është të blini apo maroni balsam limoni e më pas ta aplikosh në trup, kryesisht në ballë.

Balsami nga limoni ndihmon trupin që të djersitet dhe nxjerr temperaturën me djersë, cilëndo temperaturë të shkaktuar nga cilado sëm undje.

Shtypja e Gja kut: Për shkak të sasisë së lartë të potasit që ka limoni, ai është i mirë për uljen e shtypjes se lartë të gja kut. Kjo është për shkak se potasi vepron kundër sodiumit.

Depresioni: pirja e lëngut të limonit të përzier me ujë disa herë në ditë njihet që krijon efekt qetësues, relakson trupin dhe kështu ndihmon në lehtësimin e depr esionit dhe stresit.

Antioksidant: E gjithë ajo vitamine C që gjendet në limon bën disa mrekulli në trupin tuaj si pastrimin e gja kut dhe ndihmon që të keni sistem imunitar më të fortë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.