Per te pastruar mushkerite mjafton te hani 2 lugë çdo mëngjes, para se të hani ose pini ndonjë gjë tjetër, ndersa në mbrëmje

Nëse pini duhan për më shumë se pesë vjet, atëherë me siguri keni përjetuar simptomat e njohura të bronkitit në një moment, të cilat janë shumë më të zakonshme tek duhanpirësit.

Pirja e duhanit shkakton shumë probleme në organizëm. Bronkiti shoqërohet gjithmonë me një lloj kolle specifike dhe karakteristike.

Sigurisht, gjëja më e mirë që mund të bëni është të lini duhanin për të përmirësuar cilësinë e jetës suaj në shumë fusha, por nëse kjo është aktualisht shumë e vështirë për ju, atëherë më e pakta që mund të bëni është ta provoni. për të pastruar mushkëritë tuaja sa më shumë e mundur.

Janë disa ushqime që do t’ju ndihmojnë në këtë përpjekje: Xhenxhefili: Kjo erëz e lashtë është përdorur prej kohësh për efektin e saj terapeutik në shëndetin e njeriut. Xhenxhefili gjithashtu do t’ju ndihmojë të hiqni qafe mukozën e tepërt në mushkëri.

Qepa dhe hudhra: Dihet tashmë se hudhra dhe qepa janë ushqime të rëndësishme për shëndetin e përgjithshëm. Të dyja kanë veti të forta antikan ce rogjene dhe janë “mjete” të shkëlqyera për parandalimin e shumë sëm undjeve malinje.

Megjithatë qepa është shumë efektive në parandalimin e inf eksioneve të ndryshme të rrugëve të frymëmarrjes.

Shafran i Indisë: Kjo erëz e pabesueshme është plot me vitamina dhe minerale dhe gjithashtu përmban acide yndyrore omega-3. Gjithashtu ka aktivitet antivi ral, antibak terial dhe antikan ce rogjen.

Si të bëni pastramin e mushkrive?

Përbërësit: 400 g qepë, 1 litër ujë, 400 g sheqer, 2 lugë shafran i Indisë, Një copë xhenxhefil

Përgatitja: Zieni ujin dhe sheqerin së bashku. Shtoni qepën e prerë në katërsh dhe xhenxhefilin e grirë. Shtoni shafranin e Indisë. Pasi e gjithë përzierja të jetë zier, ulni zjarrin dhe lëreni të ziejë.

Vazhdoni derisa masa të zvogëlohet përgjysmë. Më pas e kullojmë dhe e vendosim në një kavanoz qelqi që mbyllet hermetikisht. Pasi të jetë ftohur plotësisht, ruajeni në frigorifer, ku ruhet në mënyrë të sigurt.

Hani dy lugë gjelle çdo mëngjes, para se të hani ose pini ndonjë gjë tjetër, dhe në mbrëmje, dy orë pas vaktit tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.