Përdorni në pjesët ku keni dhimbje: U duhet vetem 30 gram gjethe dafine dhe vaj ulliri dhe ky problem

Dafina është një lloj druri që rritet në vendet mesdhetare, me gjethe gjithmonë të gjelbra e me erë të këndshme, që bën kokrra të vogla me ngjyrë të errët. Gjethet e kësaj bime përdoren në mjekësi dhe gatim, si erëza për gjellë. Kjo erz ka një sërë përfitimesh shëndetësore. Ajo ndihmon për të qetësuar nervat, […]

Sidomos mollet jeshile, duhet ti konsumoni bashke me lekure pasi ndihmojne te merrni dyfishin

Mollët jeshile mund të jenë njësoj të shëndetshme me mollët e kuqe, por shija e tyre është pakëz më e tharbët por edhe e ëmbël në të njëjtën kohë. Mollët jeshile janë një frut i shëndetshëm që ofrojnë shumë përfitime për organizmin dhe lëkurën. Ato janë të pasura me fibër, minerale dhe vitamina. Përfitimet që […]

U behen shpesh gishtat me rrudha kur i mbani gjate ne uje? Disa nga faktoret qe duhet ti dini pasi

Lëkura në majat e gishtave të duarve dhe këmbëve tona tkurret sa herë zhytemi për disa minuta në ujë. Por, pse ndodh diçka e tillë dhe çfarë tregon për trupin tonë? Ky ndryshim i mrekullueshëm është sa i zakonshëm, po aq edhe i habitshëm. Vetëm lëkura e gishtërinjve tanë rrudhet kur zhytemi në ujë, ndërsa […]

Disa perdorime te Coca Coles qe do te ndihmojne Zonjat e shtepise te mos harxhojne para

Shumë njerëz në mbarë botën duan të pijnë Coca Cola. Kjo pije e gazuar, është bërë një produkt i preferuar në restorante dhe shtëpi dhe gjendet në makina në të gjithë vendin. Por a e dini se mund ta përdorni edhe për t’u pastruar? Në të vërtetë, acidet në saj e bëjnë atë të përsosur […]

Buke Turke: Receta ndryshe e bukes qe pergatitet lehte dhe shpejt

Përbërësit: 500gr miell, 150ml qumësht të ngrohtë, 150ml ujë të ngrohtë, 1 lugë të çajit kripë, 2 lugë gjelle maja të thatë, 3 lugë gjelle vaj ulliri, majdanoz të copëtuar, specë dj egës të bluar. Përgatitja: Fillimisht në një enë kuzhine shtoni 500gr miell, 1 lugë të çajit kripë, 2 lugë gjelle maja të thatë […]

Shterngohen edhe me teper masat persa i perket provimeve te matures 2023, Kushi tregon disa nga pikat

Matura Shtetërore 2023 do të vijë me disa ndryshime. Këtë vit provimet do të zhvillohen në salla të mëdha të cilat do të monitorohen me kamera. Kjo mënyrë, sipas ministres së Arsimit, Evis Kushi, do të garantojë një administrim më të saktë, duke mos pasur diferenca të mëdha në nota, nga mesatarja vjetore dhe ajo […]

Debore ne Tirane? Ja datat kur pritet te kete rreshje te bore ne kryeqytet

S’ka vit pa dimër! Diell, por temperatura shumë të ulëta kanë mbërthyer vendin. Gjithë kjo javë, do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike si pasojë e masave ajrore kryesisht të thata dhe të ftohta me origjinë veriore. Në këtë mënyrë në pjesën më të madhe të ditëve moti parashikohet i kthjellët e vranësira të […]

Pini kete caj per te hequr kilet e teperta, por mos i fusni sheqer: Mund ta zevendesoni me kete perberes

Kur fillojme një dietë me kalori të pakta për një periudhë të gjatë,ulet sasia e kalorive që trupi djeg çdo ditë. Që ky të mos jetë një problem, ndërpriteni dietën çdo 4 javë. Konsumoni 2 ditë me ushqim me kalori normale pasi kjo ju ndihmon të ruani metabolizmin dhe në total të di gjni më […]

Ylli Merja tregon perse ndodh gerhitja gjate nates dhe trajtimin me avull qe zgjat 10-12 dite

Gërhitja është një tingull që krijohet nga vibrimi i indeve të hundës ose fytit gjatë frymëmarrjes kur personi është duke fjetur. Rreth gjysma e njerëzve gërhasin në një periudhë të caktuar kohe gjatë jetës së tyre. I pyetur sesi ndodh gërhitja, specialisti Merja u përgjigj: Thahet shpesh mukoza e hundës, mbyllet kaviteti, nuk mbushet mushkëria […]

Keto jane 6 lulet qe nuk duhet te mungojne ne shtepine tuaj, secila ka rolin e saj te vecante

Një investim shumë i mirë, për shëndetin tuaj mendor gjithashtu edhe fizik, për më tepër edhe estetik, janë vazot e ndryshme me lule për shtëpinë tuaj. Por a i njihni mirë lulet që keni në shtëpi? A e dini se secila prej tyre luan një rol të veçantë si dhe ka një funksion mjaft domethënës […]