Zonjat e shtepise nga sot e tutje do ti ruajne patatet ne frigorifer per kete arsye qe lidhet pikerisht

Agjencitë ushqimore dhe grupet e konsumatorëve deri më sot na kanë thënë që të mos i fusim patatet në frigorifer. Madje është thënë që jo vetëm nuk ruhen siç duhet të frigorifer, por edhe të bëjnë dëm për shëndetin. Sqarimi ishte se ruajtja e patateve të pagatuara në temperatura të ulëta çon në formimin e […]

Si kane ndikuar çmimet e apartamenteve ne Tirane dhe a pritet nje renie e çmimet ne vazhdim

Sipas vëzhgimeve të fundit, çmimet e apartamenteve në shumë zona të kryeqytetit nuk kanë ndryshuar që nga vjeshta e kaluar. A pritet që ky trend të ndryshojë? Monitor.al raporton se ndërtuesit paralajmërojnë se në Shqipëri nuk do të ketë rënie të çmimeve të apartamenteve. Për shembull, ndërtimet e reja në fillim të zonës së “Komunës […]

Aktorja Rajmonda Bulku u shfaq ne spot, aktori i njohur Astrit Çerma nuk kursen fjalet ndaj aktores

Aktorja Rajmonda Bulku ka vendosur t’i rikthehet politikës. Sic te gjithe e dime qe Rajmonda Bulku eshte nje nder aktoret Shqiptare qe ka dhene kontribut te madh ne kinematografine Shqiptare. Ajo u shfaq në në spotin e Sali Berishës, për protestën e thirrur nga PD më 3 mars si “Nëna Shqipëri”, por kjo që si […]

Mbesa tregon se me çfare e gjente ne dore Reshat Arbanen gjithmone kur shkonte tek shpia e tij

Drejtoresha e Shkollës Koreografike, Blerina Arbana, ka folur për marrëdhënien me xhaxhain e saj, aktorin e nderuar, Reshat Arbana. Ajo ka thënë se sa herë që shkonte te shtëpia e tij kur ishte e vogël, e gjente gjithmonë me libër në dorë. Gjithashtu aji ka ndarë edhe një nga këshillat që Reshati i ka dhenë […]

Nje trajtim i lire dhe pa kosto qe e keshillojne 2 dermatologet e njohur: Uje dhe kripe, ky kombinim

Uji i kripur është njohur për aftësinë e tij për të dezinf ektuar dhe pastruar lëkurën që nga Egjipti i lashtë, thotë Snehal Amin. Amin, një dermatolog i certifikuar nga bordi dhe bashkëthemelues dhe Drejtor Ki ru rgj ik i MDCS Dermatology, vazhdon të shpjegojë se po, uji i kripur është përgjegjës për ta bërë […]

Edhe gjyshet e kane pas perdorur kete perberes te kuzhines per fytin, mjafton 2 here ne dite

Moti më i ftohtë që na vjen gjithashtu ndikon në ftohjet më të shpeshta, kurse një nga shenjat më të zakonshme që shfaqet është gërv ishtja ose dhi mbja e fytit. Për fat të mirë, ekziston një mënyrë e thjeshtë, e natyrshme për të larguar këtë shenjë irr ituese. Gjithçka që ju nevojitet janë dy […]

Receta e paçes me mish viçi: Ky perberes nese do ia shtoni do ti jap shije te veçante

Kjo pjatë u përgatit nga Rozafa_cooking. Ingredientët qe u nevojiten per kete recete: 1 kg mish viçi, 2 lugë gjelle salcë domatesh, 1 lugë gjelle pluhur hudhre (do ti jap shije teper te vecante) 1 filxhan uthull, ½ lugë çaji spec dj egës, ½ lugë çaji piper, 1 lugë gjelle spec i kuq i ëmbël, […]

Sipas nutricionisteve a funskionon me te vertete metoda e limonit te cilen shume persona ia shtojne kafese

Kur filloni një dietë të re, duhet të merrni ndonjë këshillë të thjeshtë për ta bërë atë efektive, apo jo? Epo, një truk i thjeshtë që supozohet t’ju ndihmojë të hu mbisni në peshë ngjalli shumë interes në rrjetet sociale. Kjo ndodhi kur një përdorues i tyre sugjeroi që shtimi i lëngut të limonit në […]

Turshite tani ne dimer ju i konsumoni se u pelqejne, por kur te mesoni kete arsye do te vazhdoni

Të gjitha llojet e sëm undjeve mund të gjejnë “strehë” në dimër, ndaj edhe mjekët këshillojnë herë pas here të bëni kujdes, përveç antibio ti këve, edhe me ushqimet që duhet të hani më shumë apo më pak gjatë këtij sezoni. Siç këshillojnë mjekët, kur antibio ti kët nuk janë të nevojshëm, sepse ulin imunitetin […]

Duhet apo jo te pini uje gjate ngrenies: Ekspertet ndajne dilemen dhe disa nga efektet

Të pirit ujë gjatë ngrënies, është një ndër zakonet më të pashëndetshme nga i cili duhet të hiqni dorë menjëherë. Kërkime të ndryshme shkencore kanë dalë në përfundimin se ky zakon shoqërohet me një sërë efe ktesh anë sore. Sasia e tepër e lëngjeve mund të rezultojë në probleme gastrointestinale si fry rje, tretje të […]