Categories
Aktualiet

Moti ne fundjave vjen me surpriza: Ja sa do te zbresin temperaturat dhe a do te kete rreshje shiu

Ditën e Premte vendi ynë do të jetë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike. Orët me diell do të mbizotërojnë në pjesën më të madhe të vendit ndërsa vranësirat do të jenë të pakta e kalimtare kryesisht përgjatë relieveve kodrinore- malore. Era do të fryjë me drejtim nga kuadrati i perëndimit me shpejtësi mesatare […]

Categories
Aktualiet

Keto jane disa nga gabimet qe bejme zakonisht dhe rrobat prandaj nuk marrin ere aq te mire sa duam

Në momentin e vendosjes së lavatriçes mund të bëjmë disa gabime që bëjnë që rrobat të mos marrin erë aq mirë sa duam. E para prej tyre është vendosja e rrobave në cikle shumë të gjata nëse ato nuk janë shumë të pista. Pastaj sigurisht që duhet t`i heqim shpejt nga lavatriçja dhe të vendosen […]

Categories
Aktualiet

Fermeri : Semundjen e mposhta duke konsumuar 6 deri në 10 vezë çdo mëngjes

Personazhi i kësaj jave në “Real People”, Iliri, i cili prej vitesh ka jetuar ne Gjermani, tregon historinë e tij dhe marrëdhënien e veçantë që ka me thëllëzat. Ai pretendon, se pasi u operua ne zemër, u diagnostikua me Skleroze Multiple e pasi mjekët dyshonin se ka tumor në kokë, dieta me vezë thëllëze e […]

Categories
Aktualiet

Sipas eksperteve kjo eshte arsyeja perse mushkonjat u pickojne juve me shume se sa te tjeret

E keni pyetur ndonjëherë veten se përse mushkonjat duket sikur e kanë vetëm me ju dhe nuk pickojnë njerëzit që gjenden rreth e rrotull? Sipas ekspertëve të shëndetit publik, 1 në 5 persona tërheq më shumë mushkonjat sesa të tjerët, ndaj dhe pickohen më shpesh prej tyre. Living ju njeh me disa faktorë që mund […]

Categories
Aktualiet

Ne dasmen e Arbana Osmanit, gazetari i njohur : U nervozova dhe u thashe hiqini ata se nuk ka kuptim

Armand Peza i ftuar në emisionin “S’e luan topi” ka treguar disa detaje nga dasma e Arbanës dhe Eduartit, të cilën e konsideroi si përrallore. Sipas tij çdo gjë shkoi perfekt në dasmë, përveç një incidenti gjatë hyrjes së Arbanës në altar, gjë që e nervozoi pa masë. “Më pëlqeu dashuria mes tyre. Mënyra se […]

Categories
Aktualiet

Freskohen temperaturat naten, meteorologia tregon si do te jete kjo jave per ju

Meteorologia e Meteoalb, Lajda Porja tha në emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania se javë në vazhdim pritet të jetë me mot të qëndrueshëm dhe ditë me diell. Kjo javë nuk do të ketë luhatje drastike të temperaturave në krahasim me valët e të nxehtit afrikan. Temperaturat do të luhaten në 16 gradë celsius në […]

Categories
Aktualiet

Per pagjumsine, konsumojeni këtë lëng një orë para gjumit, rezultatet do të jenë teper te mira

Gjumi cilësor është jetik për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Sidoqoftë, stili i jetesës moderne i cili zakonisht nënkupton stres, pasivitet dhe mënyrë të ushqyerit jo të shëndetshme, mund të ndikojë seriozisht për të keq në cilësinë e gjumit. Nëse kjo vazhdon për një kohë të gjatë, mund të shkaktojë disa probleme shëndetësore duke filluar nga […]

Categories
Aktualiet

Moti merr kthesen, temperaturat diten e enjte pritet te kapin kulmin sipas meteorologes

Vala e të nxehtit afrikan që ka përfshirë Mesdheun do të sjellë mot të kthjellët në të gjithë territorin shqiptar. Sipas meteorologes Lajda Porja temperaturat gjatë kësaj jave do të jenë kryesisht të larta, duke kulmuar ditën e enjte në 37 gradë Celcius. Sakaq zonat malore do të karakterizohen nga vranësira të lehta dhe kalimtare. […]

Categories
Aktualiet

Edhe pasi i keni lare dhembet u vjen ere e keqe nga goja? Ky eshte detaji qe keni harruar

Shumica e njerëzve e di që higjiena e mirë orale do të thotë larje e dhëmbëve me furçë dhe përdorimi i perit të dhëmbëve, mirëpo si ia bëni me gjuhën? Era e pakëndshme nga goja, në gjuhën mjekësore quhet halitozë, problem me të cilin secili nga ne është përballur të paktën disa herë në jetë. […]

Categories
Aktualiet

Rriten me 10 grade temperaturat, Meteorologia tregon se kur pritet te vijne keto dite te nxehta

Moti pritet të përmirësohet kete jave, pritet të kemi goditjen e valëve të të nxehtit afrikan në pellgun në pellgun e Mesdheut, ku Spanja, Sardenja, Italia, pjesa veriperëndimore e Ballkanit do të shënojnë temperaturat më të larta. Shqipëria do të jetë në periferi të kësaj vale, që do të thotë se ne do të kemi […]