Ja 5 mënyra se sì llumì ì kafesë do t’ìu lehtësoj juve pa masë nga këto probleme, mësojìnì cìlat janë ato

Shumica e njerëzve pasi e pinë kafenë e mëngjesit rregullisht, e hedhin filtrin në ple. hra, apo llumin e kafesë më saktë. Por nuk duhet ta bëni! Në fakt ka aq shumë gjëra që ju mund të bëni me llumin e kafesë saqë do t’ju lënë pa fjalë. Shikoni më poshtë për t’u njohur me […]

Ka qenë dhe do të mbetet një nga ìkonat e muzìkës Shqìptare,e gjenì dot se për cìlën bëhet fjalë

Sot ne e njohim ate si një nga këngëtaret më të dashurane mbare ekranin si dhe më të sukseshme të muzikës shqiptare. Pra vajza në foto është Shkurte Fejza, një këngëtare dhe një artiste e kompletuar. Ne ditet e sotme ne popull ajo është një ndër këngëtaret më të pëlqyera në të gjitha trevat shqipfolëse. […]

Në një fìlxhan kafeje hìdhnì 2-3 lugë çajì me kos dhe përzìenì: Kjo metodë do t’ìu bëj juve të dukenì sìkur të ìshìt 20 vjecë

Kosi nuk është vetëm një produkt i shijshëm dhe plot me vlera për t’u konsumuar kurdoherë. Janë pikërisht këto vlera të cilat përmirësojnë shëndetin e lëkurës nëse e përdorni si një maskë. Pa nevojë për t’i shtuar asnjë përbërës tjetër, kosi kthehet në maskën më ekonomike por me përfitime të mrekullueshme. Mineralet dhe vitaminat që […]

Hekurudha me e madhe ne vend e cìla do te lìdhe Shqìperìne me vendìn fqìnj: Ja kur do te nìsìn punìmet

Shqipëria dhe Greqia do të lidhen mes tyre me një sistem hekurudhor për transport udhëtarësh dhe mallrash me një linjë që nis në Kristalopigi pranë Follorinës dhe vazhdon deri në Pogradec. Më tej lidhja hekurudhore vazhdon me rrjetin ekzistues në Shqipëri dhe atë në Greqi duke bërë të mundur që lëvizjet të kryhen në të […]

Syte nga Fìlìpìnet per te marre punetore: Edvìn Dulaj menaxherì ì nje bìznesì turìstìk ne Golem

Gjetja e punonjësve në vendin tone është bërë e veshtire në disa sektorë, ku kryesisht fasonët. Fasonët, por edhe bizneset në sektorin e hoteleri turizmit po mendojnë seriozisht marrjen e punonjësve të huaj. Edvin Dulaj menaxhon një biznes turistik ne Golem, ne kulmin e sezonit ai thotë se ka mungese personeli dhe thote se i […]

Ja cìlì është gabìmì që sìpas mjekut të njohur e bënì çdo herë kur konsumonì rrushìn

Mjaft konsumatorë preferojnë t’i nxjerrin farat e rrushit, madje të tjerë nuk konsumojnë as lëkurën e këtyre kokrrave. A e dini pse bëjnë gabim? Numri më i madh i përbërësve të dobishëm është i përqendruar në farat e rrushit të zi. Këto fara, bazuar në studimet më të fundit shkencore, rezultojnë si të shkëlqyera në […]

E njìhnì këtë erëz, pasì po përdoret për shërìmìn e një ndër problemeve më të përhapura

Për shkak të aromës së fortë, rigoni zakonisht përdoret si erëz në kuzhinë. Por shumica nuk e dinë, se ai ka edhe vlera të tjera të jashtëza konshme. Rigoni është përdorur për shekuj me radhë, në trajtimin e sëm. undjeve të shumta. Çaji i rigonit është i pasur me antioksidantë, duke mbrojtur dhe rivitalizuar qelizat […]

Sìkur të ìshte 20 vjece: Nuk kenì për ta njohur, Rudìna ndryshon komplet pamje dhe bëhet gatì për

Rudina është një nga moderatoret shqiptare që nuk e njeh peshën e viteve. Ajo është aq e kërkuar nga publiku, sa në daljen e parë televizive dhe sic te gjithe e dime qe emisioni qe ajo drejton ka goxha impakt dhe shikueshmeri tek mbare publiku. Me fillimin e sezonit të ri, Rudina ka vendosur të […]

Epo kete nuk e paskemì dìtur: Cìlen duan me shume femìjet, gjyshen e mamìt apo te babìt, ja sì

Nje portal Italian, ka publikuar rezultatin e disa studimeve sipas te cilave del qe gjyshja nga ana e mamit eshte me e rendesishme per femijen se gjyshja nga ana e babit. Ja cilet jane faktoret qe ndikojne: Perse gjyshja e mamit eshte me e rendesishme? Zakonisht femijet do te kalojne me shume kohe me gjyshen […]

Kjo eshte edhe sem/undja e cìla po prek grate me shume se sa burrat: Ja ushqìmet qe duhet te kenì parasysh pasì

Osteoporoza e njohur ndryshe si epid. emia e heshtur e ko. ckave është një sëm. undje që lidhet me hu. mbjen e masës ko ckore. Gjatë osteoporozës ko cka bëhet më poroze dhe më e thyeshme. Fra ktu rat mund të ndodhin pas një rënieje fare të vogël apo dhe si rezultat i një aktiviteti/veprimi […]