Categories
Aktualiet

Temperaturat do te kapin 21 grade: Ja si do te jete moti ne vijim

Reshjet e ditës së djeshme të shiut i lanë vendin mjegullës së madhe që pushtoi të gjithë vendin. Por sot në mesditë moti u bë i kthjellët me shumë pak vranësira kalimtare. “Dita e sotme do të jetë me mot të kthjellët gjatë gjithë ditës, me pak vranësira të lehta dhe kalimtare. Temperaturat kanë rënë […]

Categories
Aktualiet

Perdori kuren per 14 dite: Mekaniku i makinave mbeti pa fjale me rezultatin

Një mekanik makinash që vuante nga dhimbjet nervore shiatik për një kohë të gjatë njoftoi në rrjetet sociale se iu bind këshillës për të kërkuar ndihmë në mjekësinë popullore dhe pinte çdo ditë qumësht hudhre, sepse ilaçet e përshkruara për mjekun nuk e ndihmonin. Qumështi me hudhër mund të përgatitet i freskët ose i gatuar. […]

Categories
Aktualiet

Linda Fishta na tregon sekretin e sallatës ruse, mos harroni këtë përbërës

Pas bakllavasë dhe gjelit të detit, sallata ruse është pa diskutim pjata që nuk mungon kurrë në tryezën festive të Vitit të Ri. E shijeshme, e thjeshtë dhe super e lehtë për t’u përgatitur, kjo sallatë është kthyer tashmë në një pjesë të pandashme të menysë së çdo amvise, ndaj nëse nuk e keni bërë […]

Categories
Aktualiet

Shumë kërkojnë që të shkojnë drejt Zvicres, kursë unë vendosa te kthehem: Ja arsyeja

Drejtoresha e komunikimit të lëvizjes së Sali Berishës “Foltorja”, Floriana Garo ka treguar nga studioja e “Quo Vadis” arsyet që e larguan atë nga Zvicra. “Nisur edhe nga vi rusi, menduam edhe ne që ta linim Zvicrën e ftohtë dhe deri diku të izoluar. E kemi lënë për të jetuar këtu për një periudhë kohe […]

Categories
Aktualiet

Temperaturat do te zbresin ne -10 grade: Kthese e papritur e motit

Ditët e fundit të këtij viti dhe të parat e vitit 2022 pritet të karakterizohen nga mot kthjellët, pas reshje shiu apo dëborë, por me temperatura të ulta kryesisht në zonat veri-lindore dhe jug-lindore. Në këto zona, parashikohet që temperaturat të zbresin deri në -10 gradë celcius, kurse Ultësira Perëndimore dhe pjesa qendrore e vendit […]

Categories
Aktualiet

Duhet te jete veprimi i pare qe duhet te beni sapo te blini fruta ne market: Ja cfare thone ekspertet

Një studim i ri botuar së fundmi në revistën Journal of Agricultural and Food Chemistry, i përgjigjet më konkretisht pyetjes se cila është metoda më e mirë e larjes për heqjen e pesticideve nga mollët. Studiuesit në Universitetin e Massachusetts ekzaminuan efektivitetin e tre metodave të ndryshme të larjes në heqjen e dy llojeve të […]

Categories
Aktualiet

Flet per here te pare per bashkeshortin e saj: Irma Libohova nuk i mban dot

‘Këngëtarja e njohur Irma Libohova ka folur mbrëmjen e sotme për familjen, ku rrëfeu edhe marrëdhënien që ka patur me bashkëshortin e ndjerë, i cili u nda nga jeta disa vite më parë për shkak të një sëm undje të rëndë. Ajo u shpreh në “Dola te Ola” se i “mungon një botë e tërë […]

Categories
Aktualiet

Doktori më kërkoi për një muaj e gjysmë të mos flisja: Mariza Ikonomi tregon se çfare e shtyu ate qe te mos

Këngëtarja e dashur për publikun shqiptarë me zërin e saj të veçantë, Mariza Ikonomi, ka zbuluar një histori të panjohur më parë për publikun dhe bëhet fjalë për problemet që ajo ka pasur me zërin. Artistja ka treguar se përveç kurave që artistët përdorin në raste të tilla për të qetësuar kordat, ka marrë edhe […]

Categories
Aktualiet

Monedha te reja ne treg duke filluar nga 17 Janar 2022, ja si do te duken

Nga data 17 janar 2022 do të hidhen në treg kartëmonedhat e reja 500 dhe 2000 lekë. Lajmi është konfirmua pak ditë më parë nga guvernatori i Bankës së Shqipërisë Genc Sejko. Në foto më poshtë shihen edhe sesi do të jetë kartëmonedha e re dhe dizajni. Duket se kartëmonedha 2000 lekë është me shumë […]

Categories
Aktualiet

Si do te jete kjo fundjave dhe nata e nderrimit te viteve? Meteorologia tregon se si

Kjo fundjavë parashikohet të jetë më mot të vrenjtur e reshje shiu kryesisht ditën e diel. Në një lidhje direkte në News 24 sinoptikania Lajda Porja tha se temperaturat e ajrit janë rritur, duke e krahasuar me mëngjeset e lagështa e të ngrohta të vjeshtës. Sipas saj java që vjen do karakterizohet nga një mot […]