Sipas mjekes se njohur Albana Daka, mungesa e vitamines D shfaq keto shenja te cilat lidhen

Nutricionistja Albana Daka, në rubrikën “Abc-ja e Shëndetit” ka folur për vitaminën D. Ajo ka shpjeguar pse është kaq e rëndësishme për trupin e njeriut. Daka ka treguar edhe rrisqet që krijon mungesa e vitaminës D për sëmundje të ndryshme. “Vitamina D është e rëndësishme sepse merr pjesë në mirëmbajtjen e disa sistemeve. Derisa disa […]

Disa nga hapat qe duhet te merrni, te cilat nuk lejojne qe te formohet myku neper mure

Po të pyesësh çdo pronar shtëpie se cili është sikleti më i madh rreth ambientit të tyre, do të përgjigjen: myku. Myku mund të ndikojë në cilësinë e ajrit, gjë që mund të rrez ikojë shumë shëndetin tuaj. Ai gjithashtu mund të dëmtojë strukturën e shtëpisë tuaj, gjë që mund të shkaktojë probleme afatgjata me […]

Nepermjet ketyre 3 ushqimeve mund te largoni aromen e pakendshme te gojes

Era e keqe e gojës është një problem që e ka kaluar secili nga ne në një moment të caktuar të jetës. Disa vuajnë nga ky problem rregullisht ndërkohë që të tjerët mund ta kenë këtë shqetësim periodikisht por çfarë e shkakton dhe përse ndodh. Era e keqe e gojës apo ndjesia e shijes së […]

Arditi tregon momentin e veshtire ne skene kur prezantoi aktoren e njohur, pasi nuk e dinte se si do te reagoj publiku

Ardit Gjebrea ka rrëfyer së fundmi një ndër momentet më të si kletshme që i është dashur të kalojë gjatë rubrikës ‘Shihemi në Gjyq’. Moderatori ka ndërhyrë gjatë seancës gjyqësore duke kujtuar një moment të si kletshëm të cilin e ka kaluar disa kohë më parë. Arditi duhej të prezantonte aktoren e madhe, Ornela Mu […]

Me geshtenjat mund te beni dhe supe qe do t’ju bej te lepini gishtat, mundohuni ta shoqeroni

Gështenjat përgjithësisht na kujtojmë se festat e fundvitit po afrojnë. Praktikisht, periudha më e bukur e vitit! Recetat ku mund ti përdorim gështenjat janë të shumta, por ne po ju sjellim sot një shumë të thjeshtë të supës. INGREDIENTËT : 250 gr qiqra, 200 gr gështenja, 100 gr domate, 4 feta bukë, 4 lugë gjelle […]

Studimi i fundit: Nese vuani nga ky problem mund te konsumoni brokoli per ta trajtuar

A e dini se ajo që hani tek brokoli është në të vërtetë lulja e bimës? Dhe se falë tyre ne mund të lu ftojmë një sërë çrregullimesh në organizëm. Në vjeshtë dhe në dimër, brokoli është padyshim protagonisti i tavolinës sonë, por ju duhet të dini se brokoli si dhe të gjitha lakrat e […]

Bien me 10 grade temperaturat, meteorologia tregon diten kur pritet te vij ndryshimi i motit

Fundjava që sapo lam pas ishte edhe fundit e “pranverës në vjeshtë”. Tetori iku bashkë me motin e mirë dhe temperaturat e larta. Edhe ditën e sotme priten temperatura të larta deri në 28 gradë. Po lemë pas një qëndër e fuqishme anticikolare. Masat ajrore nga veriu i afrikës prej disa ditësh, të paktën në […]

Domatet turshi qe do t’ju shoqerojne gjate gjithe dimrit, mos harroni ti shtoni kete perberes gjate pergatitjes

Këto janë padyshim turshitë më të veçanta që keni ngrënë ndonjëherë. Hidhini një sy recetës të shpejguar thjesht dhe hap pas hapi. INGREDIENTËT : 4 kg domate ( të mëdha dhe gjysmë të pjekura), 3 lakra me madhësi mesatare, 3 tufa majdanoz, 2 lugë gjelle kripë e zakonshme gjelle, 1 kg karota të grira imët […]

Përsëriteni këtë trajtim me uthull molle dy herë në javë ne floket tuaj nese doni qe te keni

Të kujdesesh për flokët në ditët e sotme është shumë më e thjeshtë se më parë, kjo edhe falë shumëllojshmërisë së produkteve që gjenden në treg. Por pavarësisht kësaj, duket sikur femrat nuk gjejnë asnjëherë qetësi përsa i përket flokëve. Do të ketë gjithmonë diçka që shkon keq: flokë të dj egur, maja dyshe që […]

Anisa Markarian e cila la ekranin dhe vendin për 30 vite, për t’iu përkushtuar profesionit të zemrës, mjekësisë

Anisa Markarian, aktorja shqiptare, “bra ktisi” ekranin dhe vendin për 30 vite, për t’iu përkushtuar profesionit të zemrës, mjekësisë në Francë. Profesioni i vertete i Anisas eshte mjeke. Ajo eshte nje aktore jo vetem simpatike por edhe me talent ndonese nuk ka interpretuar ne shume filma. Anisa Markarian është autore edhe e disa librave dhe […]