Receta e persheshit me pule deti nga Linda Fishta, receta tradicionale e jugut

Nga LINDA FISHTA/Kanë ngelur edhe disa orë nga mbrëmja festive e Vitit të Ri dhe akoma nuk keni bërë gati pulën e detit me përshesh? Mos humbisni më kohë duke pyetur mamanë, vjehrrën apo ndonjë mike, Linda Fishta ka recetën e duhur për ju. PËRBËRËSIT PËR PËRSHESHIN: 1 pulë deti • 3 presh, vetëm pjesa […]

Mënyra për ta mbajtur ngjyrën tuaj te dukshme dhe të shndritshme sikur sapo keni dale nga parukeria

Nëse ngjyra e flokëve tuaj është kafe e mbyllur, gështenjë, e zëzë, çokollatë apo në këto nuanca atëherë lexoni tetë mënyra për ta mbajtur ngjyrën tuaj të “gjallë” dhe të shndritshme. Përdorni një clarifying produkt (kërkoni për këtë term në etiketën e shampos apo produkteve të kujdesit të flokëve) Flokë të pastra : Flokë të […]

Per te hequr kilet e teperta pini një gotë nga ky leng para mëngjesit dhe një tjetër 2-3 orë para se të flini

Shumica e gjërave që kanë veti shëruese, kanë një shije jo fort të mirë për ne. Kështu ndodh edhe me lëngu e patates, i cili është krejtësisht pa shije, por është shumë i shëndetshëm dhe përfshihet në dietën mjekësore. Trupi bëhet alkalik; Lëngu i patates mund të ndihmojë në krijimin e ekuilibrit të acidit të […]

Mund ta keni pare por jane te pakte ato qe ia dine emrin kesaj embelsire: Receta e plote dhe menyra e pergatitjes

Kjo quhet ndryshe edhe bakllavaja me 12 peta. Ja perberesit qe u nevojiten per ta pregatitur ate : 3 vezë, 1 gote e cajit qumësht (100ml). 1 gote te cajit vaj. 1 gote e cajit ujë. 1 pluhur për pjekje. Pak kripë. 1 luge receli uthull te bardhe. miell derisa te behet nje brume e […]

Receta natyrale që do të mund të ndihmojë në shërimin e çrregullimit të aritmise

Aritmia ka rdiake është një sëm undje e njerëzve të të gjitha moshave dhe për shkak të pasojave të saj të përhapura, serioze të neglizhencës dhe kostove të kujdesit paraqesin një problem madhor shëndetësor publik. Zakonisht, aritmia fillon me episode të shkurtra të parregullta të ritmit të zemrës, e cila qetësohet pa përdorimin e ndonjë […]

Çaji te kamomilit shtojini pak qumesht: Bashkimi i ketyre 2 perberesve do t’ju ndihmoj te trajtoni

Çaji i kamomilit ka aftësinë të ndihmojë trupin dhe organizmin të qetësohet. Kamomili shqiptar është një nga bimët mjekësore më të fuqishme, si pasojë e klimës dhe cilësisë së tokave ku rritet në gjendje të eg ër. Sipas studimeve mjekësore, më shumë se një milionë filxhanë me çaj kamomili konsumohen çdo ditë në të gjithë […]

Dallimi midis ulçeres dhe gastritit, sipas specialistit Ylli Merja: Disa nga kurat qe mund te perdorni per secilen

Sëm undjet që lidhen me stomakun janë, gastriti, ulçera dhe nëse i lemë këto të dëgj enerojnë kalojmë në sëm undje kan ce rogjene. Stomaku është i ndërtuar nga 4 shtresa. Shtresa e parë që është në kontkat me ushqimet që përpunohen aty, është e fortë, mukozë dhe ka aftësinë të mos dëmtohet nga prania […]

Pergatisni çajin me kokrrat e plota te arrave: Duke filluar nga shendeti i trurit dhe i zemres e deri tek ulja e nivelit

Arrat janë pjesë e shumë ushqimeve të ëmbla, por edhe të atyre të njelmëta. Mundësia e kombinimit të tyre është e madhe, por gjithashtu kanë edhe vlera të shumta nutritive. Përmbajnë proteina, fibra dhe thartira yndyrore omega-3 dhe antioksidantë. Ju do të ndiheni më mirë pas gotës së parë të çajit, transmeton Telegrafi. Imuniteti Një […]

Si pritet te nis muaji Janar dhe a do te kete rreshje te shiut apo debores? Meteorologu tregon disa nga detajet e motit

Jemi në mes të stinës së dimrit, por moti është i ngrohtë dhe ka gjithë karakteristikat e pranverës. “Vala e të ftohtit që ka go ditur Amerikën e Veriut dhe Linden e Largët, konkretisht Japoninë, nuk pritet të përjetohet në kontinentin europian. Jo vetëm që nuk do të ndodhë kjo, por muaji Dhjetor ka qenë […]

Feston sot ditelindjen, ja sa vjeç mbush sot moderatorja e njohur Aida Shtino

Sot, 30 dhjetor 2022, Aida Shtino feston ditëlindjen. Gazetarja e njohur që ka drejtuar emisionin “Njerëz të Hu mbur” mbush sot 52 vjeç. Prej kohësh, Shtino nuk ka qenë e pranishëm në media, ndërsa së fundmi ajo drejton një emisionin televiziv. Kujtojmë se në një intervistë në media së fundmi, foli “Njerëz të hu mbur”, […]